Imieniny: Flory, Emmy, Chryzogona

Wydarzenia: Katarzynki

Watykan

Papież mianował 17 nowych kardynałów

kardynałowie fot. Piotr Tumidajski Kardynałowie

W Bazylice Watykańskiej odbył się konsystorz, na którym Franciszek włączył do Kolegium Kardynalskiego 17 nowych purpuratów. Czterej z nich to duchowni, którzy przekroczyli już 80. rok życia, a zatem nie mają prawa do udziału w konklawe. Tę honorową nominację otrzymał m.in. albański kapłan Ernest Simoni, który świadczył o Chrystusie w czasie komunistycznych prześladowań.

 

Wśród kardynałów elektorów są mianowani przez Franciszka arcybiskupi ważnych miast, takich jak Bruksela, Chicago czy stolica Brazylii Brasilia, ale też przedstawiciele Kościołów lokalnych, które nigdy nie miały własnych purpuratów. Są to na przykład Bangladesz, Papua Nowa Gwinea czy Republika Środkowoafrykańska.

Szczególne miejsce wśród nowych kardynałów zajmuje abp Mario Zenari, nuncjusz apostolski w udręczonej wojną Syrii. To właśnie on w imieniu wszystkich nowych członków Kolegium Kardynalskiego zabrał głos na początku konsystorza. „Wezwałeś nas ze wszystkich kontynentów: z regionu uważanego za kolebkę chrześcijaństwa, gdzie po raz pierwszy uczniów Chrystusa nazwano chrześcijanami, z młodych i dynamicznych Kościołów, ze starego kontynentu i z nowego świata. Jest to wymowny znak powszechności Kościoła, który na różne i piękne sposoby wyraża tę samą wiarę. Reprezentujemy różne doświadczenia kościelne: służbę Stolicy Apostolskiej, posługę pasterską i odważne świadectwo wiary” – powiedział nuncjusz z Damaszku.

Po uroczystym ogłoszeniu przez Papieża nominacji kardynalskich wszyscy nowi purpuraci złożyli wyznanie wiary i przyrzeczenie, po czym Franciszek osobiście wręczył każdemu z nich biret i pierścień, przyznając im zarazem kościół tytularny w Rzymie. Bazylikę Matki Bożej na Zatybrzu otrzymał kard. Carlos Osoro Sierra, arcybiskup Madrytu. W przeszłości była ona kościołem tytularnym m. in. kardynałów Hozjusza, Wyszyńskiego i Glempa. Natomiast bazylika św. Bartłomieja, wybudowana przez Ottona III jako kościół św. Wojciecha, przypadła kard. Blase Joseph Cupichowi z Chicago. Kolegium kardynalskie liczy obecnie 228 członków, w tym 121 elektorów uprawnionych do udziału w konklawe.

W uroczystościach nie uczestniczył Benedykt XVI. Po konsystorzu Franciszek i nowi kardynałowie udali się do klasztoru Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich, gdzie spotkali się z Papieżem Seniorem.

Kardynałowie elektorzy:

1. kard. Mario Zenari, nuncjusz apostolski w Syrii (Włochy);
2. kard. Dieudonné Nzapalainga CSSp, arcybiskup Bangi (Republika Środkowoafrykańska);
3. kard. Carlos Osoro Sierra, arcybiskup Madrytu (Hiszpania);
4. kard. Sérgio da Rocha, arcybiskup Brasilii (Brazylia);
5. kard. Blase Joseph Cupich, arcybiskup Chicago (USA);
6. kard. Patrick D’Rozario CSC, arcybiskup Dhaki (Bangladesz);
7. kard. Baltazar Enrique Porras Cardozo, arcybiskup Méridy (Wenezuela);
8. kard. Jozef De Kesel, arcybiskup Malines-Brukseli (Belgia);
9. kard. Maurice Piat, ordynariusz Port-Louis (Mauritius);
10. kard. Kevin Joseph Farrell, prefekt Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia (USA);
11. kard. Carlos Aguiar Retes, arcybiskup Tlalnepantla (Meksyk);
12. kard. John Ribat MSC, arcybiskup Port Moresby (Papua-Nowa Gwinea);
13. kard. Joseph William Tobin CSsR, arcybiskup Indianapolis (USA).

Kardynałowie, którzy przekroczyli 80. rok życia:

14. kard. Anthony Soter Fernandez, arcybiskup senior Kuala Lumpur (Malezja);
15. kard. Renato Corti, ordynariusz senior diecezji Novara (Italia);
16. kard. Sebastian Koto Khoarai OMI, ordynariusz senior diecezji Mohale’s Hoek (Lesoto);
17. kard. Ernest Simoni, kapłan z archidiecezji Szkodra-Pult (Albania).

Oceń treść:
Źródło:
;