Imieniny: Teresy, Heliodora, Jana

Wydarzenia: Światowy Dzień Mieszkalnictwa

Watykan

Papież mianował trzy kobiety do Dykasterii ds. Biskupów

 fot. Vatican Media

Papież Franciszek mianował trzy kobiety do watykańskiej Dykasterii ds. Biskupów. Są to dwie siostry zakonne Raffaella Petrini i Yvonne Reungoat oraz Maria Lia Zervino, przewodnicząca Światowej Unii Katolickich Organizacji Kobiecych. Będą one miały m.in. wpływ na mianowanie nowych biskupów. Do tej pory członkami tej dykasterii byli kardynałowie, biskupi i księża. 

 

Ta nominacją jest odpowiedzią na pragnienie Ojca Świętego, by dać kobietom więcej stanowisk najwyższego szczebla w Stolicy Apostolskiej. Papież mówił o tym w jednym ze swych wywiadów, przypominając, że nowa konstytucja o Kurii Rzymskiej, Praedicate Evangelium, która weszła w życie początkiem czerwca, przewiduje możliwość kierowania większością dykasterii watykańskich przez katolików świeckich.

Papież wspomniał, że w zeszłym roku po raz pierwszy mianował kobietę na stanowisko sekretarza generalnego (osoba numer dwa) w Gubernatoracie Państwa Watykańskiego. W ten sposób siostra Raffaella Petrini została najwyżej postawioną kobietą w najmniejszym państwie świata, a teraz będzie doradzać w Dykasterii ds. Biskupów. Druga z zakonnic jest Francuzką i wieloletnią przełożoną generalną Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki, czyli salezjanek, mocno zaangażowaną w pracę w Afryce. Z kolei Maria Lia Zervino pochodzi z Argentyny. Od lat pracuje na rzecz praw kobiet i ich większego zaangażowania w życie Kościoła.  

Źródło:
;