Nauczanie
Papież: misja chrześcijan polega na zanurzaniu w Miłości Bożej
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański Papież przypomniał, że uroczystość Trójcy Przenajświętszej wskazuje na tajemnicę jedynego Boga w trzech Osobach: Ojca, Syna i Ducha Świętego. Chodzi o osoby konkretne, rzeczywiste oraz różniące się między sobą. To misterium przemawia do naszego serca, ponieważ zawiera się ono w słowach św. Jana, które streszczają całe objawienie: „Bóg jest miłością”.
Z tego wyrażenia wynika, że Bóg, chociaż jest jeden i jedyny, nie jest samotnością, lecz komunią – zauważył Ojciec Święty. – Miłość jest bowiem zasadniczo darem z siebie, a w swej pierwotnej i nieskończonej rzeczywistości to Ojciec daje siebie, rodząc Syna, który z kolei oddaje siebie Ojcu. Ich wzajemna miłość jest Duchem Świętym, więzią ich jedności.
„To misterium Trójcy Świętej zostało nam objawione przez samego Jezusa. On ukazał oblicze Boga jako miłosiernego Ojca; przedstawił siebie, prawdziwego człowieka, jako Syna Bożego i Słowo Ojca, Zbawiciela, który oddał za nas swoje życie. Mówił o Duchu Świętym, który od Ojca i Syna pochodzi, Duchu Prawdy, Duchu Paraklecie – mówiliśmy w ubiegłą niedzielę o słowie: «paraklet» – to znaczy Pocieszyciel i Orędownik. I kiedy po zmartwychwstaniu ukazał się apostołom, Jezus posłał ich, aby ewangelizowali «wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego» (Mt 28, 19).“
Franciszek stwierdził, że dzisiejsze święto wzywa nas do kontemplowania cudownej tajemnicy miłości i światła, z której pochodzimy i do której zmierza nasze ziemskie pielgrzymowanie.
„W głoszeniu Ewangelii i w każdej formie misji chrześcijańskiej nie możemy pomijać jedności, do której wzywa Jezus. To jedność podążająca za jednością Ojca, Syna i Ducha Świętego: nie można jej pomijać, piękno Ewangelii wymaga, aby ją przeżywać i świadczyć o niej poprzez zgodę między nami, którzy jesteśmy tak różni! Ta jedność jest podstawowa dla chrześcijanina, nie wolno jej odrzucić. Jest podstawowa ponieważ ta jedność rodzi się z miłości, z miłosierdzia Boga, z usprawiedliwienia Jezusa Chrystusa i z obecności Ducha Świętego w naszych sercach.“
Na zakończenie Franciszek zwrócił się do Maryi, która w swojej prostocie i pokorze, odzwierciedla Piękno Trójjedynego Boga, ponieważ w pełni przyjęła Jezusa do swojego życia. „Niech Ona podtrzymuje naszą wiarę, niech czyni nas czcicielami Boga i sługami naszych braci” – podsumował Ojciec Święty.
Po modlitwie Anioł Pański Papież wspomniał o beatyfikowanych wczoraj w hiszpańskiej Astordze trzech pielęgniarkach: Maríi Pilar Gullón Yturriaga, Octavii Iglesias Blanco i Oldze Pérez-Monteserín Núñez. Były odważnymi kobietami, które naśladując Dobrego Samarytanina, poświęciły się opiece nad rannymi na polu walki, nie opuszczając ich w chwili zagrożenia. Zostały zabite z nienawiści do wiary.
Ojciec Święty zapowiedział, że 1 lipca spotka się w Watykanie z głównymi libańskimi zwierzchnikami wspólnot chrześcijańskich, aby rozmawiać o niepokojącej sytuacji w tym kraju oraz modlić się razem o dar pokoju i zgody. Powierzył tę intencję wstawiennictwu Matki Bożej, czczonej w sanktuarium w Harissie oraz poprosił o towarzyszenie przygotowaniom do tego wydarzenia solidarną modlitwą, wypraszając dla tego umiłowanego kraju lepszą przyszłość.
Papież wspomniał, że dzisiaj rano przyjął niewielką grupę wiernych, którzy przynieśli mu przekład całej Biblii w swoim dialekcie. Dokonał tego jeden człowiek. Poświęcił na to osiem lat. Przekład składa się z ośmiu tomów. Dziękując za tę wielką pracę, Ojciec Święty zachęcił wszystkich do lektury Biblii, ponieważ w niej można znaleźć siły potrzebne do życia. Franciszek dodał, że tłumacz Pisma Świętego, którego spotkał rano powiedział, że dokonywał tego przekładu modląc się.
Franciszek zaznaczył, że dzisiaj obchodzony jest Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego, a we Włoszech Narodowy Dzień Ulgi w Cierpieniu.
„Wyrażam wdzięczność za te inicjatywy; pamiętajmy, że bliskość jest «cennym balsamem, który daje wsparcie i pocieszenie tym, którzy cierpią w chorobie» (Orędzie na Światowy Dzień Chorego 2021) – podkreślił Papież. – Serdecznie pozdrawiam was wszystkich: z Rzymu, z Włoch i z innych krajów. Widzę, że jest Kanada, Kolumbia…Musimy modlić się za Kolumbię! Jest także Polska, a tutaj inne kraje… Pozdrawiam was wszystkich. W szczególności przygotowujących się do bierzmowania w parafii Świętych Pierwszych Męczenników Rzymskich. Pozdrawiam pielgrzymów polskich i błogosławię uczestnikom wielkiej pielgrzymki do Sanktuarium Maryjnego w Piekarach Śląskich. I jak zwykle pozdrawiam dzieci od Niepokalanej.“