Imieniny: Wita, Jolanty

Wydarzenia: Światowy Dzień Praw Osób Starszych

Świat

Papież modli się za ofiary strzelaniny w Pradze

 fot. Fotolia.com

Papież łączy się w duchu ze wszystkimi, którzy ucierpieli na skutek wczorajszej strzelaniny na Uniwersytecie Karola w Pradze. Dowiadujemy się o tym z watykańskiego telegramu kondolencyjnego. Franciszek zapewnia o swym głębokim smutku, a także o modlitwie za zmarłych i rannych. Prosi wszechmogącego Boga o pocieszenie i męstwo dla wszystkich, którzy są pogrążeni w żałobie.

 

24-letni student zastrzelił 14 osób, a na koniec najprawdopodobniej sam popełnił samobójstwo. Zranił też 24 osoby. Wcześniej zabił również swego ojca oraz prawdopodobnie mężczyznę z małym dzieckiem. Jak sam zadeklarował, kierował się nienawiścią do świata. Chciał, by jak najwięcej ludzi ucierpiało z jego ręki.

Jest to największa tego typu tragedia w historii Czech. Na jutro ogłoszono tam dzień żałoby narodowej. O godz. 11 w katedrze na Hradczanach praski arcybiskup Jan Graubner odprawi Mszę za ofiary strzelaniny. Będą z nim koncelebrować nuncjusz apostolski abp Taddeus Okolo oraz prymas senior kard. Dominik Duka. O godz. 12 we wszystkich kościołach w Republice Czeskiej będą biły dzwony.

Kościół już wczoraj włączył się w pomoc ofiarom i ich bliskim. Praska archidiecezja wyznaczyła trzech kapłanów i dwóch diakonów stałych, którzy pozostają do stałej dyspozycji potrzebujących duchowego wsparcia.

Źródło:
;