Imieniny: Marii, Światozara, Makarego

Wydarzenia: Dzień Kupca

Świat

Papież modli się za ofiary zamachu w Brukseli

 fot. fdecomite

Dramatyczne informacje dochodzą od rana z belgijskiej stolicy. Ok. godz. 8 doszło w Brukseli do dwóch eksplozji w hali odlotów międzynarodowego lotniska Zaventem. Półtorej godziny później kolejny wybuch miał miejsce na stacji metra Maalbeek, która znajduje się w tzw. dzielnicy europejskiej, opodal budynków najważniejszych instytucji unijnych. Jest wielu zabitych i rannych. Policja nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia z kolejną serią zamachów terrorystycznych.

 

Specjalny telegram na ręce arcybiskupa Brukseli Jozefa De Kesela przesłał w imieniu Papieża kard. Pietro Parolin. Informuje w nim, że Ojciec Święty był bardzo poruszony otrzymanymi wiadomościami o zamachach w Brukseli, które dotknęły tak wielu osób.

Franciszek powierza miłosierdziu Bożemu wszystkich, którzy w nich zginęli, i łączy się w bólu z ich rodzinami. Wyraża też najgłębsze współczucie wszystkim rannym, ich bliskim, a także tym, którzy udzielają pomocy, prosząc Boga, by dał im pociechę i umocnienie w tym momencie próby. „Ojciec Święty ponownie potępia ślepą przemoc, która powoduje tak wiele cierpienia, i błaga Boga o dar pokoju” – czytamy w telegramie watykańskiego sekretarza stanu wystosowanym po zamachach w stolicy Belgii.

Niemal natychmiast po tragicznych zamachach w Brukseli głos zabrał belgijski episkopat. Hierarchowie wyrazili oburzenie tym, co stało się w stolicy kraju. „Biskupi łączą się w cierpieniu z tysiącami podróżujących, pracowników lotnictwa i ekip ratowniczych, którzy ponownie znaleźli się na pierwszej linii wydarzeń. Zawierzają w modlitwie całą tę nową dramatyczną sytuację, a w szczególny sposób jej ofiary” – powiedział rzecznik episkopatu ks. Tommy Scholters.

W stolicy Belgii jest korespondentka Radia Watykańskiego Irmina Nockiewicz. „Biskupi belgijscy tuż po porannych zamachach terrorystycznych w Brukseli niezwłocznie zareagowali, odnosząc się do tej dramatycznej sytuacji. W swoim oświadczeniu dają wyraz współczuciu osobom poszkodowanym i ich rodzinom oraz nawołują do solidarności obywatelskiej. Hierarchowie proszą także o modlitwę w intencji ofiar i ich rodzin oraz o wsparcie duchowe. Na terenie lotniska są gotowi do pomocy kapelani, którzy wspierają podróżnych i tych, którzy w jakikolwiek sposób ucierpieli w wyniku zamachu. Wielu ludzi jest rannych, liczba ofiar śmiertelnych nie jest definitywnie potwierdzona. Kiedy szłam dziś rano do pracy obok miejsca zdarzenia, z metra wydobywały się kłęby dymu, zaczęto też wyprowadzać i wynosić pierwsze ofiary, poparzone i poranione w wyniku eksplozji i pożaru. Widok był szokujący. Miasto wydaje się sparaliżowane, nie działa komunikacja miejska. Trudno w tej chwili przewidzieć dalszy rozwój sytuacji” – powiedziała Irmina Nockiewicz.

Źródło:
;