Watykan
Papież modli się za ofiary zamachu w Nicei
Papież jest informowany o zamachu w bazylice Notre-Dame w Nicei, modli się za ofiary i ich bliskich, a także o zaprzestanie przemocy, aby wszyscy ponownie traktowali się jak bracia i siostry, a nie jak wrogowie – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. „Jest to chwila cierpienia w czasach zamętu. Nie wolno zaakceptować terroryzmu i przemocy” – czytamy dalej w watykańskim komunikacie.
O zamachu Franciszek wspomniał też dziś na Twitterze. „Zapewniam o mej bliskości wspólnotę katolicką w Nicei, pogrążoną w żałobie po ataku, który zasiał śmierć w miejscu modlitwy i pocieszenia. Modlę się za ofiary, za ich rodziny i za umiłowany naród francuski, aby na zło zareagował dobrem”.
Błogosławieni jesteście, kiedy was prześladują z Mojego powodu, albowiem wielka jest wasza nagroda w niebie – te słowa błogosławieństw przytacza przewodniczący episkopatu Francji, komentując islamistyczny zamach na bazylikę Notre-Dame w Nicei. Nożownik ranił śmiertelnie trzy osoby, jednej obciął głowę. Zadając śmierć, składał islamskie wyznanie wiary: „Allach akbar – Allach jest wielki”.
Reagując na tę straszliwą zbrodnię abp Éric de Moulins-Beaufort, zapewnia o swej modlitwie za ofiary i ich bliskich, a także za całą diecezję Nicei oraz jej biskupa. Przypomina też, że w najbliższą niedzielę, w uroczystość Wszystkich Świętych, usłyszymy Pana Jezusa, który kieruje swoje błogosławieństwa, do tych, którzy wprowadzają pokój i są prześladowani z Jego powodu.
Zdruzgotany dzisiejszym zamachem jest natomiast ks. Jean-Louis Giordan, który do czerwca tego roku przez 16 lat był proboszczem bazyliki Notre-Dame w Nicei. „Dowiedziałem się, że to memu kościelnemu obcięto głowę. Miał na imię Vincent. Proszę mi wybaczyć, ale jestem wściekły. Mam już tego dosyć, mam dosyć tak zwanych karykatur, które są wypowiedzeniem wojny. A atakuje się nas, atakuje się kościoły. I wszystko po to, by bronić laickości, wolności. Jestem wściekły – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Giordan. – Nie wiem, dlaczego zaatakowano właśnie bazylikę Notre-Dame. Szaleńcy atakują gdziekolwiek. Ale myślę, że na tym się nie skończy. Będą kolejne problemy, jeśli nie będzie reakcji. Chrześcijanie, którzy czytali encyklikę Fratelli tutti, wszyscy jesteśmy braćmi, zastanawiają się, czy wszystkie te słowa mają dziś jakiekolwiek znaczenie. Mam poważne wątpliwości. Jestem wściekły i zdruzgotany, bo to ja sprowadziłem tego kościelnego do bazyliki Notre-Dame, przed dziesięciu laty. A teraz zginął taką śmiercią.“
Zdumiewa nas to zbrodnicze szaleństwo, w którym zadaje się śmierć w imię Boga – pisze abp Michel Aupetit, metropolita Paryża. Zapewniając o swej modlitwie za ofiary zamachu w Nicei przypomina on, że Bóg objawił się jako Bóg miłości. Zabijanie w Jego imię jest jednym prawdziwym bluźnierstwem.
Podobnie jak przewodniczący Episkopatu Francji, abp Aupetit przywołuje też słowa błogosławieństw, które będą odczytywane w liturgii w uroczystość Wszystkich Świętych: Błogosławieni jesteście, gdy ludzie wam urągają i prześladują was, i gdy mówią kłamliwie wszystko złe na was z mego powodu. Cieszcie się i radujcie, albowiem wielka jest wasza nagroda w niebie.
Wiemy dobrze – pisze paryski arcybiskup – że nie są to jedynie słowa. Od samego początku chrześcijanie byli prześladowani i również dziś należą do tych, którzy, choć głoszą i praktykują miłość Boga oraz bliźniego, są najbardziej narażeni na nienawiść i barbarzyństwo.