Imieniny: Wincentego, Wodzislawa, Marcina

Wydarzenia: Dzień Czerwonego Kapturka

Nauczanie

Papież na Anioł Pański: z przebiegłością Ewangelii, bądźmy kreatywni w czynieniu dobra

 fot. Krzysztof Petela

W ostatecznym rozrachunku nie będą się liczyć nagromadzone przez nas dobra materialne, tylko miłość, którą przeżywaliśmy w relacjach braterskich. Papież Franciszek mówił o tym w rozważaniu na Anioł Pański zachęcając do używania dóbr tego świata dla budowania przyjaźni, dobrych relacji oraz do krzewienia braterstwa i troski o najsłabszych. Apelował o kreatywność w czynieniu dobra, z roztropnością i przebiegłością Ewangelii. 

 

Franciszek komentował wybrzmiewającą w niedzielnej Ewangelii przypowieść o nieuczciwym rządcy, który kradnie, a potem odkryty przez swego pana, działa przebiegłe, żeby wybrnąć z sytuacji. W tym kontekście Papież wskazał, że niejednokrotnie ci, którzy poruszają się w mrokach, według kryteriów światowych, potrafią być sprytniejsi od innych w wychodzeniu z kłopotów.

Potrzeba ewangelicznej przebiegłości

„Natomiast uczniowie Jezusa, czyli my, czasami bywamy zaspani albo jesteśmy naiwni, nie umiemy podjąć inicjatywy, żeby szukać dróg wyjścia z trudności – mówił Ojciec Święty. – Myślę o chwilach kryzysu osobistego, społecznego, ale także kościelnego: czasem dajemy się pokonać zniechęceniu albo popadamy w narzekanie i użalanie się nad sobą. Natomiast - mówi Jezus - możemy być także przebiegłymi zgodnie z Ewangelią, być czujni i uważni, aby rozeznawać rzeczywistość, być kreatywni, by szukać dobrych rozwiązań, dla siebie i dla innych.“

Papież zauważył, że niegodziwy rządca nie tylko próbował oszukać pana, ale  próbował także kupić sobie przyjaciół, którzy mogliby mu pomóc w przyszłości. Wskazał, że Jezus daje inną lekcję korzystania z dóbr. Przypomina, że aby odziedziczyć życie wieczne, bezcelowe jest gromadzenie dóbr tego świata, ale liczy się miłość, którą będziemy przeżywali w naszych relacjach braterskich. „Oto więc zachęta Jezusa: nie używajcie dóbr tego świata tylko dla siebie i swojego egoizmu, ale posługujcie się nimi, aby rodzić przyjaźnie, tworzyć dobre relacje, działać w miłości, krzewić braterstwo i troszczyć się o najsłabszych” – mówił Franciszek.

Budujmy przyjaźń społeczną

„Także w dzisiejszym świecie są przypadki korupcji, takie jak ta, o której opowiada nam Ewangelia; nieuczciwe postępowanie, niesprawiedliwa polityka, egoizm, który dominuje w decyzjach osób i instytucji, i wiele innych mrocznych sytuacji – mówił Papież. – Ale nam, chrześcijanom, nie wolno się zniechęcać ani, co gorsza, pozwalać na to, by sprawy te trwały nadal, pozostawać obojętnymi. Przeciwnie, jesteśmy wezwani do kreatywności w czynieniu dobra, z roztropnością i przebiegłością Ewangelii, wykorzystując dobra tego świata - nie tylko materialne, ale wszystkie dary, które otrzymaliśmy od Pana - nie po to, by wzbogacić siebie, ale po to, by rodzić miłość braterską i przyjaźń społeczną.“

Źródło:
;