Imieniny: Lecha, Lutoslawa

Wydarzenia: Dzień Roku Przestępnego

Nauczanie

Papież na Światowy Dzień Żywności: woda wymaga roztropnego zarządzania

kucharz fot. pexels

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Żywności. Z tej okazji Papież przesłał list do dyrektora generalnego Światowej Organizacji Wyżywienia i Rolnictwa. Jak wskazuje, stan głodu i niedożywienia jest wynikiem nagromadzenia niesprawiedliwości i nierówności.

 

Franciszek zaznacza, że nie chodzi jedynie o nierówności w dostępie do żywności, ale w ogóle do podstawowych produktów. Ten brak dostępu milionów ludzi do zasobów, „stanowi obrazę ich wewnętrznej godności, nadanej przez Boga”. Jak dodaje Papież, ta sytuacja powinna nas zawstydzić i zmobilizować do działania.

Franciszek odniósł się również do tematu tegorocznej edycji Światowego Dnia Żywności: „Woda jest życiem, woda jest pożywieniem. Nie zostawić nikogo z tyłu”. Zaznaczył, że woda wymaga roztropnego zarządzania, tak aby zapewnić dostęp do niej przyszłym pokoleniom. Grożą nam susze, niedobory wody, a ponadto zanieczyszczenia spowodowane działalnością człowieka – dlatego należy zadbać o odpowiednią infrastrukturę, a także o rozwagę w korzystaniu z zasobów wodnych. „[…] organizacje międzynarodowe, rządy, społeczeństwo obywatelskie, biznes, instytucje akademickie i badawcze, a także inne podmioty, muszą połączyć siły i wizje, aby woda była dziedzictwem wszystkich, by była lepiej dystrybuowana i zarządzana w zrównoważony i racjonalny sposób” – podkreśla Ojciec Święty.

Źródło:
;