Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Aleksandra

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Płynów Do Naczyń

Książka

Papież napisał wstęp do książki o życiu św. Franciszki Cabrini

święta franciszka cabrini fot. wikipedia.org

„Kobieta, która potrafiła połączyć wielką miłość z duchem prorockim” – tymi słowami Papież określił Franciszkę Cabrini w napisanym przez siebie wstępie do nowej biografii tej świętej. Książka pióra Lucetty Scaraffii ukazała się z okazji setnej rocznicy śmierci świętej nakładem wydawnictwa Marsilio i nosi tytuł: „Między ziemią a niebem. Życie Franciszki Cabrini.” (Tra la terra e cielo. Vita di Francesca Cabrini).

 

Z przedmowy, którą napisał Franciszek, dowiadujemy się, że zakonnica pomimo pragnienia wyjazdu na misje porzuciła to marzenie na rzecz zajmowania się włoskimi emigrantami w Stanach Zjednoczonych. Czyniła to „z ogromną miłością” jak i „z wielką inteligencją”.

„Zrozumiała – pisze Ojciec Święty – że nie będzie to zjawisko przejściowe, ale początek nowej epoki, w której dzięki nowym środkom transportu łatwość przemieszczania się mas ludzi całkowicie przekształci różne części globu”.

Papież dodaje ponadto, że święta zdawała sobie sprawę, iż emigrantom „nie wystarczy pomagać materialnie, uczyć ich języka kraju, do którego przybyli, leczyć chorych, bo ich szacunek do samych siebie, ich głęboka tożsamość była związana z korzeniami religijnymi, z relacją z Bogiem. Ona i jej siostry wyruszyły w drogę, by odbudować te więzi”.

Św. Franciszkę Cabrini kanonizował i ogłosił patronką migrantów Pius XII w niespełna 30 lat po jej śmierci. Była pierwszą w historii obywatelką USA wyniesioną do chwały ołtarzy.

Oceń treść:
Źródło:
;