Imieniny: Cecylii, Wszemily, Stefana

Wydarzenia: Dzień Kredki

Nauczanie

Papież o celach Jubileuszu Miłosierdzia

 fot. Presidência da Republica - Roberto Stuckert Filho - Agência Bras

W czasie wielkich przemian epokowych Kościół wezwany jest do mocniejszego zaoferowania światu znaków obecności i bliskości Boga. W tym celu ogłoszony został właśnie Jubileusz Miłosierdzia. Papież Franciszek mówił o tym w czasie Pierwszych Nieszporów Niedzieli Miłosierdzia Bożego w bazylice watykańskiej, podczas których odczytana została bulla „Misericordiae vultus” (Oblicze miłosierdzia) ogłaszająca Nadzwyczajny Rok Święty Miłosierdzia. W niedzielę bulla zostanie uroczyście odczytana w pozostałych papieskich bazylikach Rzymu, które będą centralnym miejscem obchodów Roku Świętego.

 

Ojciec Święty wskazał, że ten szczególny czas ma służyć temu, byśmy zostali dotknięci przez Jezusa i przemienieni Jego miłosierdziem. „To nie jest czas na rozrywkę, lecz wręcz przeciwnie po to, by czuwać i rozbudzić w sobie umiejętność dostrzegania tego, co istotne. Dla Kościoła jest to czas ponownego odkrycia sensu misji, jaką Pan powierzył mu w dzień Wielkanocy: bycia znakiem i narzędziem miłosierdzia Ojca – mówił Franciszek. - Dlatego też Rok Święty będzie musiał podtrzymywać pragnienie umiejętności zrozumienia wielu znaków czułości, jakie Bóg daje całemu światu, a szczególnie tym, którzy cierpią, są samotni i opuszczeni a także pozbawieni nadziei na przebaczenie i poczucia, że są kochani przez Ojca. Rok Święty, by mocno doświadczyć radości z tego, że zostaliśmy odnalezieni przez Jezusa, który jako Dobry Pasterz przyszedł, by nas szukać, bo się zagubiliśmy. Jubileusz, by doświadczyć ciepła Jego miłości, gdy bierze nas na swe ramiona, aby nas zaprowadzić z powrotem do domu Ojca. Rok, w którym można być dotkniętym przez Pana Jezusa i przemienionym Jego miłosierdziem, abyśmy także i my stali się świadkami miłosierdzia. Właśnie dlatego Jubileusz: bo jest to czas miłosierdzia. Jest to czas stosowny, aby leczyć rany, niestrudzenie spotkać tych, którzy czekają, dostrzec i dotknąć znaki bliskości Boga, by zaoferować każdemu drogę przebaczenia i pojednania”.

Nawiązując do słów zmartwychwstałego Jezusa: „Pokój wam!” Franciszek przypomniał, że pokój wciąż jest pragnieniem wielu ludów, które znoszą niesłychaną przemoc dyskryminacji i śmierci, tylko dlatego, że noszą chrześcijańskie imię. „Nasza modlitwa jest jeszcze bardziej intensywna i staje się wołaniem o pomoc do Ojca bogatego w miłosierdzie, aby wspierał wiarę wielu braci i sióstr, którzy cierpią, prosząc jednocześnie o nawrócenie naszych serc, abyśmy przeszli od obojętności do współczucia” – mówił Papież. Obchody Roku Jubileuszowego zawierzył Matce Bożej Miłosierdzia modląc się, by wyjednała łaskę jego owocnego przeżywania.

Franciszek przekazał też przedstawicielom Kościoła na wszystkich kontynentach egzemplarze bulli „Misericordiae vultus”, ogłaszającej Rok Miłosierdzia. Otrzymali ją czterej kardynałowie-archiprezbiterzy rzymskich bazylik papieskich, które są centralnym miejscem obchodów Roku Świętego (św. Piotra – Angelo Bagnasco, św. Jana na Lateranie – Agostino Vallini, św. Pawła za Murami – James M. Harvey i Matki Bożej Większej – Santos Abril y Castelló), kardynałowie-prefekci trzech kongregacji watykańskich (ds. Biskupów – Marc Ouellet, Ewangelizacji Narodów – Fernando Filoni i Kościołów Wschodnich – Leonardo Sandri) oraz pochodzący z różnych stron świata biskupi kurialni jako przedstawiciele swych kontynentów i katolickich Kościołów wschodnich (pochodzący z Hongkongu abp Savio Hon Tai-Fai, sekretarz Kongregacji Ewangelizacji Narodów – reprezentant całego Wschodu, urodzony w Beninie bp Barthélemy Adoukonou, sekretarz Papieskiej Rady ds. Kultury – w imieniu Afryki i prał. Khaled Ayad Bishay z Kościoła koptyjskiego – jako przedstawiciel katolickich Kościołów wschodnich).

Ceremonia ogłoszenia papieskiej bulli odbyła się w wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego, obchodzonej – na mocy decyzji św. Jana Pawła II z 2000 r. – w drugą Niedzielę Wielkanocną. Nadzwyczajny Rok Święty Miłosierdzia Papież Franciszek zapowiedział 13 marca br. podczas nabożeństwa pokutnego w bazylice św. Piotra. Rozpocznie się on w całym Kościele katolickim w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia br. i potrwa do Niedzieli Chrystusa Króla Wszechświata 20 listopada 2016.

Źródło:
;