Imieniny: Artura, Brunona

Wydarzenia: Światowy Dzień Mieszkalnictwa

Świadkowie wiary

Papież o Juliannie z Norwich: wzór braterstwa na dzisiejsze czasy 

julianna z norwich fot. Poliphilo / wikipedia.org

Papież Franciszek oddał hołd angielskiej mistyczce Juliannie z Norwick. Przypomniał jej ogromną hojność wobec potrzebujących i zawierzył jej wszystkich, którzy stoją dziś wobec palących wyzwań: wojen, niesprawiedliwości, katastrofy ekologicznej czy duchowego ubóstwa. Ojciec Święty pisze o tym w przesłaniu z okazji 650-lecia objawień Julianny z Norwich, które przesłał na ręce biskupa Anglii Wschodniej Petera Collinsa. Zorganizował on serię wydarzeń ekumenicznych upamiętniających ten jubileusz. 

 

Papież wskazuje na głębokie znaczenie tej angielskiej mistyczki dla tradycji chrześcijańskiej. Zauważa, że jest ona coraz bardziej doceniana. „Jej macierzyński wpływ, skromna anonimowość i głęboka wnikliwość teologiczna przypominają nam, że wiara w kochającą Opatrzność Bożą i świętość życia, która wyraża się w wielkodusznej służbie naszym braciom i siostrom w potrzebie, są ponadczasowe” – pisze Franciszek, wspominając XIV-wieczną mistyczkę. Podkreśla, że prawdy te były nie tylko podstawą życia na wzór Chrystusa, ale są także podstawowymi zasadami sprawiedliwego i braterskiego społeczeństwa. „Julianna zawsze była gotowa zrezygnować z własnej wygody, aby pomagać innym. Ta postawa jest ważna także dzisiaj, aby odpowiedzieć na endemiczne problemy izolacji i samotności, odczuwane przez tak wielu w bogatszych materialnie krajach świata” – zauważa Papież. Przypomina jednocześnie, że objawione mistyczne orędzie Bożego miłosierdzia i współczucia nie straciło nic ze swojej aktualności dla współczesnego świata.

Julianna z Norwich to angielska pustelnica, jedna z najważniejszych przedstawicielek mistycyzmu chrześcijańskiego. Pomimo narzuconej sobie izolacji od świata, potrafiła dodać odwagi otaczającym ją ludziom w czasie naznaczonym plagami i katastrofami. Była mistyczką, którą wieki później Tomasz Merton, amerykański trapista, pisarz i poeta nazwie „największą angielską mistyczką i teologiem”, stawiając ją na równi z Katarzyną ze Sieny i Brygidą Szwedzką.

Źródło:
;