Imieniny: Lucji, Kazimierza, Eugeniusza

Wydarzenia:

Nauczanie

Papież o niedopuszczalnym łamaniu praw człowieka i negowaniu prawa do życia

 fot. Krzysztof Petela

Papież Franciszek podkreślił, że niedopuszczalne jest to, iż na terytoriach dotkniętych wojnami, każdego dnia łamane są podstawowe prawa człowieka. W Światowym Dniu Chorego wezwał do otoczenia konkretnym wsparciem ludzi cierpiących. Wskazał, że nie możne przemilczeć tego, iż dziś bardzo wielu osobom odmawia się prawa do leczenia, a tym samym prawa do życia.

 

Miłość potrzebuje konkretności, obecności, spotkania i darowania czasu – Ojciec Święty mówił o tym w rozważaniu na Anioł Pański. Po odmówieniu modlitwy maryjnej przypomniał o znaczeniu relacji w chorobie, co jest tematem tegorocznego Dnia Chorego, który tradycyjnie obchodzony jest we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes.

„Pierwszą rzeczą, której potrzebujemy, gdy jesteśmy chorzy, jest bliskość drogich nam osób, pracowników służby zdrowia, a w naszym sercu bliskość Boga. Wszyscy jesteśmy wezwani do bycia blisko tych, którzy cierpią, do odwiedzania chorych, jak uczy nas Jezus w Ewangelii” – mówił Ojciec Święty zapewniając o bliskości całego Kościoła wobec chorych i słabych. Zachęcał, by nie zapominać o Bożym stylu: bliskości, współczuciu i czułości. „Ale w tym dniu, bracia i siostry, nie możemy milczeć o tym, że jest dziś tak wielu ludzi, którym odmawia się prawa do opieki, a zatem prawa do życia! Myślę o tych, którzy żyją w skrajnym ubóstwie; ale myślę także o terytoriach objętych wojnami: tam podstawowe prawa człowieka są łamane każdego dnia! Jest to niedopuszczalne” – podkreślił Franciszek. Wezwał do modlitwy za umęczoną Ukrainę, za Palestynę, za Birmę i za wszystkie narody udręczone wojną.

Źródło:
;