Imieniny: Julii, Danieli, Bogdana

Wydarzenia: Dzień Praw Człowieka

Nauczanie

Papież o rodzinie Ulmów: do heroiczności dorasta się przez wierność

Niech przykład tej bohaterskiej rodziny, która ofiarowała swoje życie, by ratować prześladowanych Żydów, pomaga wam w zrozumieniu, że do świętości i heroicznych czynów dorasta się poprzez wierność w małych, codziennych sprawach - powiedział papież Franciszek zwracając się do Polaków podczas środowej audiencji. Papież przypomniał o zbliżającej się beatyfikacji rodziny Ulmów, która odbędzie się 10 września w Markowej na Podkarpaciu.

 

„Serdecznie pozdrawiam wszystkich Polaków. W waszej ojczyźnie oczekujecie na bliską już beatyfikację rodziny Ulmów. W wielu parafiach duchowym przygotowaniem do tego wydarzenia będzie rozpoczynająca się pojutrze nowenna” – powiedział Ojciec Święty.

24 marca 1944 r. w Markowej niemieccy naziści zamordowali całą rodzinę: Józefa i Wiktorię z dziećmi Stasią, Basią, Władziem, Franiem, Antosiem, Marysią Ulmą i niemowlęciem jeszcze w łonie matki. Zostali rozstrzelani za to, że w swoim domu ukrywali ośmioro Żydów z rodzin Goldmanów, Grünfeldów i Didnerów, którzy zostali zabici wraz z nimi tego samego dnia. 

Państwo Izrael przyznało im najwyższe odznaczenie dawane osobom, które nie są Żydami, tytuł „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”. 10 września zostaną wyniesieni na ołtarze jako błogosławieni Kościoła katolickiego. Zostali uznani za męczenników. 

„Będzie to beatyfikacja bez precedensu, ponieważ po raz pierwszy cała rodzina zostanie wyniesiona na ołtarze i pierwszy raz zostanie beatyfikowane dziecko jeszcze nienarodzone” – napisali biskupi polscy w liście pasterskim przygotowującym do beatyfikacji Józefa i Wiktorii Ulmów z dziećmi.

Źródło:
;