Dialog
Papież o znaczeniu dialogu międzyreligijnego na Bliskim Wschodzie
Papież Franciszek przyjął na audiencji przedstawicieli jordańskiego Królewskiego Instytutu Badań Międzyreligijnych zajmującego się zacieśnianiem relacji między chrześcijaństwem a islamem. Centrum wspierane jest przez tamtejszego monarchę, który, jak przypomniał Ojciec Święty, aktywnie działa na rzecz umacniania dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego. Członkowie instytucji uczestniczyli w Rzymie w spotkaniu zorganizowanym przez watykańską Dykasterię ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Franciszek docenił wysiłki króla Abdullaha na rzecz pokojowego współistnienia ludzi różnych religii w czasach naznaczonych konfliktami i przemocą. Jak wskazywał Papież, monarcha od zawsze przypomina, iż chrześcijanie są pełnoprawnymi obywatelami Bliskiego Wschodu, którzy żyją na tych terenach od wielu pokoleń.
„Dialog, który prowadzicie i promujecie, aby był owocny, wymaga stylu szczerości i wzajemnego szacunku, ze świadomością zarówno zbieżności, jak i rozbieżności. To właśnie na tych pierwszych należy się przede wszystkim skupić, czyli na tym, co nas łączy, zarówno na płaszczyźnie religijno-duchowej, jak i etyczno-moralnej – mówił w czasie audiencji Ojciec Święty. – W tym sensie chcecie podkreślić wiele wspólnych wartości, takich jak kult jedynego Boga, modlitwa, post, pielgrzymka, współczucie, dzielenie się, troska o pokrzywdzonych oraz cierpiących: sieroty, wdowy, chorych, starca, imigranta, uchodźcę. Wierzymy również, że nie wszystko kończy się wraz ze śmiercią, ale że istnieje inne życie, wieczne, w którym zdamy sprawę przed Bogiem z naszych czynów i otrzymamy nagrodę lub karę. Dlatego naszym wspólnym zobowiązaniem jest dobre życie oddające chwałę Bogu i radość osobom spotykanym w naszej ziemskiej pielgrzymce.“
Papież przypomniał też o dramatycznym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Turcję i Syrię. Wskazał na wysiłki podejmowane na rzecz pomocy ofiarom kataklizmu, zarówno chrześcijanom, jak i muzułmanom.