Imieniny: Lucji, Kazimierza, Eugeniusza

Wydarzenia:

Nauczanie

Papież odpowiada na pytania dzieci z całego świata w książce

książka papieża do dzieci fot. Materiały prasowe

We Włoszech wychodzi książka, w której Papież odpowiada na pytania dzieci z całego świata. Pięknie ilustrowana pozycja została zredagowana przez watykanistę Domenica Agassa. Porusza m.in. tematy osobistego życia Franciszka, jak przeżyć z jego dzieciństwa, młodości czy wyboru na Stolicę Piotrową. Ponadto niektóre kwestie dotyczą poważnych tematów dotykających każdego – np. nieporozumień, wojen lub podtrzymywania relacji. Książkę zatytułowano „Drogie dzieci… Papież odpowiada na wasze pytania”.

 

„Ze wszystkich okazji, kiedy miałem zaszczyt i radość spotkania z Franciszkiem, najbardziej emocjonalne było spotkanie z moją rodziną” – wskazuje Domenico Agasso we wprowadzeniu. Synowie watykanisty, bliźniacy Davide i Simone, wówczas 8-letni, zadawali wtedy Ojcu Świętemu różne pytania, a ten swobodnie z nimi rozmawiał. „Wyglądało to jakby dziadek opowiadał swoim wnukom historie z własnej młodości” – wspomina dziennikarz wydarzenie stanowiące inspirację wydawanej właśnie książki.

Umieszczone w pozycji odpowiedzi dotyczą szerokiego wachlarza tematów. Franciszek wspomina swoje marzenia z własnego dzieciństwa, a także np. odczucia z konklawe, kiedy został wybrany Papieżem. Udziela także pewnych porad w odpowiedzi na pytania. M.in. żeby interesować się swoimi dziadkami, aby mieć zdrowe korzenie, albo żeby zachować zawsze zdolność do odczuwania zachwytu, a także żeby dawać dorosłym przykład szczerości, otwartości i braku uprzedzeń. Mocno wybrzmiały słowa Ojca Świętego, iż „wojny są zawsze niewłaściwe”, oraz jego wyrażenie wiary w możliwość osiągnięcia pokoju na świecie.

Papież odpowiada również na pytania dzieci o Boga. Wskazuje np. by rozmawiać z Nim na modlitwie jak z przyjacielem, wyrażając wszystkie swoje bóle i radości, a następnie także słuchając, zostawiając Mu czas na powiedzenie czegoś.

Pośród wszystkich kwestii znalazły się nawet tak osobiste, jak: „co sprawia, że jesteś szczęśliwy?”. Odpowiedź Franciszka brzmi: „Oddanie się w ręce Boga. Patrzenie, jak ludzie czerpią radość z pomagania innym, a nie z dążenia do władzy, sukcesu i pieniędzy. Miłość do bliźniego. Chrześcijanie przeganiający melancholię dobrym humorem, który pochodzi od Pana. Poczucie humoru. Wdzięczność. Pokora. Umiejętność proszenia o przebaczenie. I przebaczania. Emocje związane z przebaczeniem. Modlitwa. I uśmiechnięte dzieci”.

Źródło:
;