Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa

Wydarzenia:

Świat

Papież odwiedził Fidela Castro

 fot. Antônio Milena/ABr - Agência Brasil / wikipedia.org

Franciszek po odprawieniu na Placu Rewolucji w Hawanie Mszy św. odwiedził w jego domu przywódcę rewolucji kubańskiej (El Máximo Lider), Fidela Castro – poinformował rzecznik Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi SJ.

 

Rozmowa miała charakter nieformalny, trwała około pół godziny i odbyła się bez obecności kamer telewizyjnych. Obecna była małżonka, dzieci oraz wnuki. Ojciec Święty przekazał Castro w darze kilka książek. Z kolei historyczny kubański przywódca swoją książkę "Fidel i religia". Spotkanie miało charakter prosty i rodzinny – stwierdził ks. Lombardi.

Z 89-letni dziś Fidelem Castro w marcu 2012 roku spotkał się Benedyktem XVI. Tamta rozmowa określona jako prywatna, odbyła się w nuncjaturze apostolskiej w Hawanie i trwała również pół godziny.

Dwukrotnie spotkał się też i rozmawiał z Janem Pawłem II. Po raz pierwszy odbyli długą rozmowę w Watykanie w 1996 r. i następnie podczas historycznej podróży papieża na Kubę – w styczniu 1998 r.

Fidel Castro ze względu na zły stan zdrowia w 2006 roku zrezygnował z przywództwa w kraju. Jego rezydencja zamieniona jest na klinikę – twierdzą dziennikarze.

;