Nauczanie
Papież ogłasza specjalny Rok poświęcony Rodzinie
Papież Franciszek ogłosił specjalny Rok poświęcony Rodzinie „Amoris laetitia”, który zostanie zainaugurowany podczas zbliżającej się uroczystości św. Józefa. Zakończą go obchody 10. Światowego Spotkania Rodzin, które odbędzie się w Rzymie, w czerwcu 2022 roku. W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański Franciszek przypomniał, aby w rodzinach nigdy zabrakło trzech słów: przepraszam, proszę, dziękuję.
Tuż po Bożym Narodzeniu liturgia zachęca nas do spojrzenia na Świętą Rodzinę, Jezusa, Maryję i Józefa. Papież zaznaczył, że Syn Boży, podobnie jak wszystkie dzieci, również potrzebował rodzinnego ciepła. „Właśnie dlatego rodzina z Nazaretu jest wzorem, w którym wszystkie rodziny świata mogą znaleźć pewny punkt odniesienia oraz inspirację” – powiedział Ojciec Święty.
Przypomniał, że wszyscy jesteśmy powołani do ponownego odkrycia wychowawczej wartości rodziny: musi być ona oparta na miłości, która nieustannie odnawia relacje i otwiera perspektywy nadziei. W rodzinie można doświadczyć szczerej komunii, gdy jest ona domem modlitwy, gdy miłość jest głęboka i czysta, gdy przebaczenie przeważa nad niezgodą, gdy codzienna chropowatość życia jest łagodzona przez wzajemną czułość i pogodną akceptację woli Boga. „W każdej rodzinie są problemy, a nawet kłótnie, ponieważ jesteśmy tylko słabymi ludźmi” – przyznał Papież Franciszek.
„Jeśli będziecie się kłócić w rodzinie, nie kończcie dnia bez zawarcia pokoju. A czy wiecie: dlaczego? Bo zimna wojna następnego dnia jest jeszcze bardziej niebezpieczna. W niczym nie pomaga – zapewnił Papież. – W każdej rodzinie powinny być używane trzy słowa: «proszę, przepraszam i dziękuję». Proś z uprzejmością, bo nie można być natrętem, wtrącać się w życie drugiego człowieka. Dziękuj – wdzięczność jest znakiem szlachetnej duszy. Przepraszaj, bo zdarza nam się zrobić coś złego i ktoś czuje się obrażony. Nie zapominajcie tych trzech słów: proszę, przepraszam, dziękuję. Jeśli są one używane w rodzinie, to rodzina jest zdrowa.“
Papież zaznaczył, że dzisiejsza uroczystość Świętej Rodziny proponuje nam na nowo ideał miłości małżeńskiej i rodzinnej, jak to zostało podkreślone w adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia”, której piąta rocznica ogłoszenia przypadnie 19 marca. Rok, który wówczas zainauguruje Ojciec Święty, będzie czasem refleksji nad tym dokumentem i okazją do pogłębienia zrozumienia jego treści.
„Te refleksje zostaną udostępnione wspólnotom kościelnym i rodzinom, aby towarzyszyły im w ich drodze. Już od tej chwili zachęcam wszystkich, by przyłączyli się do inicjatyw, które będą podejmowane podczas tego Roku i które będą koordynowane przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia – zachęcił Papież. – Powierzmy Świętej Rodzinie z Nazaretu, a w szczególności św. Józefowi, oblubieńcowi i troskliwemu ojcu, ten proces wspólnie z rodzinami całego świata.“
W pozdrowieniach po modlitwie Anioł Pański Papież Franciszek zwrócił się szczególnie do rodzin, które w ostatnich miesiącach straciły kogoś z bliskich lub zostały w innych sposób dotknięte skutkami pandemii. Wymienił lekarzy, pielęgniarki, pielęgniarzy i cały personel medyczny, zaangażowany na pierwszej linii frontu w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa. Miało to czasami znaczące reperkusje dla życia rodzinnego.
Ojciec Święty przywołał trzy słowa, szczególnie ważne w życiu rodzinnym.
„Dzisiaj, szczególnie zawierzam Panu każdą rodzinę, zwłaszcza te najbardziej doświadczane przez trudności życiowe oraz rany niezrozumienia i podziału. Niech Pan, narodzony w Betlejem, udzieli wszystkim pogody ducha i siły, aby podążały wspólnie drogą dobra – podkreślił Papież. I nie zapominajcie tych trzech słów, które bardzo pomogą żyć jednością w rodzinie: „proszę” - nie być natrętnym, szanować innych – „dziękuję” - dziękować sobie, wzajemnie w rodzinie - i „przepraszam”, gdy zrobimy coś złego. I to „przepraszam” - kiedy się kłócimy - proszę powiedzcie przed końcem dnia: zaprowadźcie pokój przed końcem dnia.“