Imieniny: Bazylego, Elwiry, Michala

Wydarzenia: Światowy Dzień Krwiodawstwa

Komentarze

Papież ogłosił Rok Miłosierdzia

 fot. Piotr Tumidajski

"Drodzy bracia i siostry, często myślałem o tym, jak Kościół może uczynić bardziej oczywistym swe posłannictwo bycia świadkiem miłosierdzia. Jest to droga, która rozpoczyna się od nawrócenia duchowego" - powiedział w piątek podczas nabożeństwa pokutnego Franciszek. "I dlatego postanowiłem ogłosić Jubileusz Nadzwyczajny, którego ośrodkiem będzie miłosierdzie Boże. Będzie to Rok Święty Miłosierdzia Chcemy przeżywać go w świetle słów Pana: «Bądźcie miłosierni jak Ojciec wasz jest miłosierny» (Łk 6, 36)" - oświadczył papież.

 

Bp Ryś: Miłosierdzie nie może być tylko orędziem

Miłosierdzie nie może być tylko orędziem, ono musi być wydarzeniem! - podkreślił w rozmowie z KAI bp Grzegorz Ryś. Zdaniem przewodniczącego Zespołu Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji, właśnie na ten aspekt chce zwrócić uwagę papież Franciszek, zapowiadając Rok Miłosierdzia. - Bardzo się cieszę na Rok Miłosierdzia. Gdyż miłosierdzie nie może być tylko orędziem; ono musi być wydarzeniem! Jeśli go doznamy, to wtedy sami możemy stać się miłosierni - podkreśla w rozmowie z KAI bp Ryś.

 

Bp Muskus: to wielki dar dla młodych czekających na ŚDM

- Papież Franciszek od początku swego pontyfikatu podkreśla, że miłosierdzie zmienia świat. W swoich rozmowach z młodymi, poprzez Orędzia do nich kierowane, przemówienia i spotkania, przynagla ich do odkrywania miłosierdzia jako rewolucyjnej siły i „wzoru na szczęście” – przypomina bp Muskus, koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016.

Przypomina, że Światowe Dni Młodzieży w Roku Miłosierdzia odbędą się w mieście, które jest nazywane Stolicą Miłosierdzia Bożego. "To dobitny wyraz nadziei, jaką Ojciec Święty pokłada w młodych, którzy w Krakowie przeżyją spotkanie z Jezusem Miłosiernym i Jego apostołami: św. Janem Pawłem II i św. Faustyną. Iskrę Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach chce złożyć w ręce młodego pokolenia, by młodzi ją rozniecali i sprawili, że zapłonie ogniem miłości" – dodaje koordynator przygotowań do ŚDM.

- Jubileusz Miłosierdzia to czas łaski i świętowania tajemnicy, którą chcemy głosić młodym: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” – wskazuje bp Muskus, nawiązując do hasła krakowskiego spotkania młodzieży świata.

Podkreśla on, że, ogłaszając Rok Miłosierdzia, papież Franciszek jednoznacznie i stanowczo nadaje kierunek przygotowaniom do Światowych Dni Młodzieży, w których pierwszoplanową rolę winna odgrywać troska o najbardziej potrzebujących, wykluczonych, ubogich i chorych, dotkniętych cierpieniem fizycznym i duchowym. – Ojcu Świętemu zależy na tym, by młody człowiek, spragniony miłości, odnalazł jej najczystsze źródło, jakim jest sam Bóg. To jest nasze posłannictwo. Jeśli nie wejdziemy na tę drogę, na nic się zdadzą nawet najbardziej perfekcyjne przygotowania logistyczne – twierdzi hierarcha.

Dla Kościoła w Polsce Rok Miłosierdzia może stać się czasem odnowienia „wyobraźni miłosierdzia”, o którą prosił na krakowskich Błoniach święty patron ŚDM podczas ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny w 2002 roku. - Nie możemy ustawać w uczeniu młodych tej wrażliwości i solidarności z potrzebującymi od podstaw, w środowisku ich życia i dorastania – twierdzi biskup.

- Dla nas, dla Kościoła w Polsce i w Krakowie, będzie to niepowtarzalna okazja, by przypomnieć i jeszcze raz uzmysłowić sobie wagę odpowiedzialności, jaką powierzył nam święty Papież Jan Paweł II, gdy w łagiewnickim sanktuarium zawierzał świat Bożemu Miłosierdziu – podsumowuje.

Papież Franciszek ogłosił w drugą rocznicę swego wyboru Nadzwyczajny Rok Święty dedykowany miłosierdziu. Rozpocznie się on w uroczystość Niepokalanego Poczęcia 8 grudnia i zakończy 20 listopada 2016 roku. Uroczyste ogłoszenie Roku Świętego odbędzie się podczas tegorocznej Niedzieli Miłosierdzia.

Źródło:
;