Imieniny: Erazma, Katarzyny

Wydarzenia: Dzień Pluszowego Misia

Nauczanie

Papież: Ojciec ma szczególne upodobanie do „prostaczków”

 fot. Krzysztof Petela

W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański Franciszek podkreślił, że gdy Jezus w Ewangelii (Mt 11, 25-30) mówi o „mądrych i roztropnych”, to czyni to z odrobiną ironii, ponieważ oni tylko wyobrażają sobie, że takimi są, a przez to ich serca nie potrafią otworzyć się na Dobrą Nowinę. Jezus zaznaczył, że tajemnice Jego Ojca są objawione „prostaczkom”, to znaczy tym, którzy z ufnością otwierają się na Słowo zbawienia, czują, że Go potrzebują i wszystkiego od Niego oczekują.

 

„Podobnie jak Ojciec ma szczególne upodobanie «prostaczków», tak i Jezus zwraca się do «utrudzonych i obciążonych». Wręcz stawia siebie pośród nich, ponieważ jest «łagodny i pokorny sercem» (w. 29), podobnie jak w pierwszym i trzecim błogosławieństwie, mówiących o pokornych czy ubogich w duchu oraz łagodnych (por. Mt 5, 3.5) – powiedział Franciszek. – Jezus, «cichy i pokorny», nie jest wzorem dla zrezygnowanych, ani też jedynie ofiarą, ale jest człowiekiem, który żyje w tym stanie «z serca» w pełnej przejrzystości dla miłości Ojca, czyli dla Ducha Świętego. On jest wzorem «ubogich w duchu» i wszystkich innych «błogosławionych» z Ewangelii, którzy pełnią wolę Boga i dają świadectwo o Jego królestwie.“

Papież podkreślił, że ukojenie, które Jezus daje utrudzonym i obciążonym, to nie jedynie ulga psychologiczna. To radość ubogich, że jest im głoszona Ewangelia i są budowniczymi nowej ludzkości.

„Jest to orędzie dla wszystkich ludzi dobrej woli, do których Jezus zwraca się także i dziś w świecie gloryfikującym tych, którzy stają się bogaci i potężni, bez względu na to, za pomocą jakich środków, a czasem znieważając osobę ludzką i jej godność – powiedział Papież. – Ile razy mówimy sobie: chciałbym być bogaty i potężny jak ten tam, jak tamta, której nic nie brakuje... Ale widzimy wokół nas każdego dnia biednych i odrzuconych. I oni są przesłaniem dla Kościoła powołanego, aby żyć uczynkami miłosierdzia i głosić Ewangelię ubogim oraz do tego, by być cichym i pokornym. Pan chce, żeby taki był jego Kościół, czyli my.“

Po modlitwie Anioł Pański Papież Franciszek podziękował Radzie Bezpieczeństwa ONZ za przyjęcie rezolucji mającej na celu przeciwstawienie się niszczycielskim skutkom pandemii, szczególnie na obszarach dotkniętych konfliktami zbrojnymi.

„Godne pochwały jest żądanie globalnego i natychmiastowego zawieszenia broni, co pozwoliłoby na zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa niezbędnego dla dostarczenia tak pilnie potrzebnej pomocy humanitarnej – powiedział Papież. – Niech ta decyzja będzie skutecznie i szybko wdrożona dla dobra wielu cierpiących osób. Oby ta rezolucja Rady Bezpieczeństwa stała się odważnym pierwszym krokiem w kierunku pokojowej przyszłości. Odwagi!“

Na zakończenie Franciszek pozdrowił Rzymian i pielgrzymów z całego świata, którzy coraz liczniej przybywają do Wiecznego Miasta. Zwrócił się także do Polaków.

„Serdecznie witam was wszystkich, Rzymian i pielgrzymów z różnych krajów. W szczególności pozdrawiam Polaków i błogosławię wielką pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja do Sanktuarium Częstochowskiego, która odbędzie się w najbliższą sobotę, w stulecie urodzin św. Jana Pawła II, pod hasłem: «Wszystko postawiłem na Maryję».“

Oceń treść:
Źródło:
;