Imieniny: Erazma, Katarzyny

Wydarzenia: Dzień Pluszowego Misia

Nauczanie

Papież: otrzymane sakramenty uczniły nas świadkami Jezusa

 fot. Krzysztof Petela

„Trochę inaczej przebiega dziś modlitwa «Anioł Pański» z Papieżem, «zamkniętym jak w klatce» w bibliotece, ale widzę was i jestem blisko. (...) Wybraliśmy ten sposób spotkania, aby wypełnić zapobiegawcze dyrektywy, które mówią, aby unikać nawet małych skupisk ludzi, które mogą przyczynić się do zarażenia wirusem”. W ten sposób Papież wyjaśnił dlaczego dziś nie przemawiał, jak zawsze, z okna Pałacu Apostolskiego, ale z biblioteki, skąd jego słowa transmitowane były na plac i cały świat.

 

Po zakończeniu modlitwy podszedł jednak do okna, aby gestem pozdrowić obecnych na placu i pobłogosławić ich. Rozważanie poprzedzające modlitwę Ojciec Święty poświęcił refleksji nad tajemnicą przemienienia Jezusa na górze Tabor (Mt, 17, 1-9). Stwierdził, że dzięki sakramentowi chrztu i bierzmowania staliśmy się świadkami Jezusa. Nasze zdolności nie są najważniejsze, najważniejsze jest działanie i dary Ducha Świętego.

Franciszek przypomniał, że Jezus zabiera trzech uczniów, aby byli świadkami przemienienia. Są to Piotr, Jakub i Jan. Oni mogli się przekonać, że ludzka postać ich Mistrza nie wyraża całej Jego rzeczywistości. Ich oczom objawił się boski, pozaziemski wymiar Jezusa, potwierdzony słowami z nieba: „To jest mój Syn umiłowany (...) Jego słuchajcie”.

W ten sposób uczniowie zostali uprzywilejowani, dostąpili szczególnej łaski, choć w godzinie próby Piotr zaprze się swojego Mistrza, a Jakub i Jan będą prosić o pierwsze miejsce w Jego królestwie.

„Jezus nie wybiera według naszych kryteriów, ale zgodnie ze swoim planem miłości. Jest to wybór darmowy, bezwarunkowy, wolna inicjatywa, Boża przyjaźń, która nie żąda niczego w zamian – podkreślił Ojciec Święty. – I tak jak powołał tych trzech uczniów, tak i dzisiaj powołuje niektórych, aby byli blisko Niego, aby mogli dawać świadectwo. Bycie świadkiem to dar, na który nie zasłużyliśmy: czujemy się niegodni, ale nie możemy się wycofać pod pretekstem naszej niegodności.“

Franciszek podkreślił, że choć sami nie widzieliśmy jaśniejącego oblicza Jezusa, to dzięki otrzymanym sakramentom i darom Ducha Świętego jesteśmy wezwani do bycia Jego świadkami.

„Jednak i nam zostało przekazane Słowo Zbawienia, została nam dana wiara i doświadczyliśmy, w różnych formach, radości ze spotkania z Jezusem. Również nam Jezus mówi: «Wstańcie, nie lękajcie się» (Mt 17, 7) – zaznaczył Ojciec Święty. – Na tym świecie, naznaczonym egoizmem i chciwością, światło Boga jest przysłonięte codziennymi troskami. Często mówimy: nie mam czasu na modlitwę, nie jestem w stanie wypełnić posługi w parafii, odpowiedzieć na prośby innych... Ale nie wolno nam zapominać, że chrzest i bierzmowanie, które otrzymaliśmy, uczyniły nas świadkami, nie ze względu na nasze zdolności, ale ze względu na dar Ducha.“

Pod odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” Papież wyraził swoje zaniepokojenie sytuacją w Syrii, gdzie wielu ludziom grozi utrata życia. Pozdrowił osoby, które przyszły na plac św. Piotra, aby wyrazić swoją bliskość z doświadczanymi tam ludźmi. Zapewnił także o bliskości z cierpiącymi z powodu epidemii koronawirusa.

„Pozdrawiam stowarzyszenia i grupy, które zgromadziły się, aby wyrazić solidarność z narodem syryjskim, a zwłaszcza z mieszkańcami północno-zachodniej Syrii, zmuszonymi do ucieczki ze względu na niedawne nasilenie działań wojennych. Ponownie wyrażam wielki niepokój z powodu nieludzkiej sytuacji tych bezbronnych osób, w tym wielu dzieci, którym grozi utrata życia. Nie możemy odwracać spojrzenia od tego kryzysu humanitarnego, ale dać mu pierwszeństwo przed jakimkolwiek innym interesem – apelował Ojciec Święty. – Modlitewnie jestem blisko osób cierpiących z powodu epidemii koronawirusa i wszystkich, którzy się o nich troszczą. Łączę się z moimi braćmi biskupami zachęcając wiernych do przeżywania tego trudnego momentu z siłą wiary, pewnością nadziei i żarliwością miłości. Niech okres Wielkiego Postu pomaga nam nadać sens ewangeliczny także tej chwili próby.“

Oceń treść:
Źródło:
;