Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa

Wydarzenia:

Watykan

Papież po śmierci kard. Sodano: służył Kościołowi z oddaniem

kardynał sodano fot. Centro Televisivo Vaticano

We wszystkich posługach jakie pełnił pragnął szerzyć zaczyn Ewangelii. W tych słowach Papież Franciszek wspomina zmarłego wczoraj wieczorem 94-letniego kard. Angelo Sodano. Przypomina, że ten wieloletni Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej i dziekan Kolegium Kardynalskiego zawsze służył Kościołowi z oddaniem. 

 

W telegramie kondolencyjnym skierowanym na ręce siostry zmarłego Papież przypomina, że także on sam mógł korzystać z darów umysłu i serca kard. Sodano, zwłaszcza podczas pełnienia przez niego funkcji dziekana Kolegium Kardynalskiego. Przywołuje też jego wcześniejsze misje w przedstawicielstwach papieskich w Ekwadorze, Urugwaju i Chile, gdzie gorliwie poświęcał się dla dobra tych narodów, promując dialog i pojednanie. „W Kurii Rzymskiej wypełniał swoją misję z przykładnym oddaniem” – napisał Franciszek podkreślając, że kard. Sodano we wszystkich posługach jakie pełnił pragnął szerzyć zaczyn Ewangelii.

Zasłużony hierarcha zapadł na zdrowiu po niedawnej infekcji koronawirusa. Praktycznie całe swoje życie kapłańskie spędził w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej. Gdy był nuncjuszem a Chile udało mu się doprowadzić do zażegnania konfliktu między tym krajem a Argentyną. Jego umiejętności docenił Jan Paweł II wybierając go na jednego ze swych najbliższych współpracowników, gdy w 1991 r. mianował go watykańskim Sekretarzem Stanu. Funkcję tę pełnił (aż do 2006 roku) także za pontyfikatu Benedykta XVI.

Po śmierci kard. Sodano Kolegium Kardynalskie liczy 208 członków, w tym 117 elektorów mających prawo udziału w konklawe wybierającym papieża.

Źródło:
;