Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Aleksandra

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Płynów Do Naczyń

Świat

Papież poparł Słoweńców w walce przeciwko „homomałżeństwom”

 fot. Aivazovsky / wikipedia.org

Opowiedzenie się Słoweńców w referendum przeciwko tak zwanym małżeństwo homoseksualnym to zwycięstwo społeczeństwa obywatelskiego – uważa pomocniczy biskup Lubiany Franc Sustar. Przyznaje on, że w ciągu ostatnich kilku lat obrońcy rodziny musieli stoczyć prawdziwą walkę przeciwko państwu, gdyż lewicowe rządy za wszelką cenę chciały wprowadzić do ustawodawstwa zdeformowany obraz rodziny. Nie bez znaczenia okazały się przesłane kilka dni temu pozdrowienia od Papieża, w których zachęcił on Słoweńców do walki o rodzinę. Mówi bp Sustar.

 

„Również my biskupi zajęliśmy jasne, bardzo jasne stanowisko w tej sprawie. Okazało się to bardzo pomocne. Zmobilizowało bowiem świeckich, którzy zaczęli się angażować na rzecz rodziny. Nie była to akcja «przeciwko» komuś, ale «dla» ludzi, rodzin, dzieci. Okazało się, że można wygrać, jeśli działa się w sposób precyzyjny, dobrze zorganizowany i przygotowany. Podjęto wiele inicjatywy, były konferencje, filmy, mobilizacja w internecie. Jesteśmy bardzo wdzięczni katolickim mediom, w tym Radiu Watykańskiemu, które wiernie przekazywało wszystkie informacje. Odwagi dodał nam również Papież Franciszek. Pięć dni temu przesłał nam życzenia, zapewnił o modlitwie, podkreślając rolę rodziny i walki o rodzinę. Jesteśmy bardzo wdzięczni Ojcu Świętemu, a także Radiu Watykańskiemu”. 

Przypomnijmy, że w niedzielnym referendum za odrzuceniem prawa o tak zwanych małżeństwach homoseksualnych opowiedziało się w Słowenii 63 proc. głosujących. Referendum zainicjowały różne grupy związane z Kościołem katolickim, które zebrały niezbędne 40 tys. podpisów. Lewicowa koalicja rządząca próbowała zablokować referendum w trybunale konstytucyjnym jako akcję homofobiczną i dyskryminująca ze względu na orientację seksualną.  Już w 2012 r. Słoweńcy wypowiedzieli się w referendum przeciw małżeństwom homoseksualnym, lecz ich głos parlament zlekceważył. Przy okazji można przypomnieć, że w ostatnich latach parlamenty Słowacji i Chorwacji wprowadziły zmiany w konstytucji, aby doprecyzować, że „małżeństwo to wyłącznie związek mężczyzny i kobiety”.

Źródło:
;