Imieniny: Bazylego, Elwiry, Michala

Wydarzenia: Światowy Dzień Krwiodawstwa

Świat

Papież proponuje ekonomię, która włącza najsłabszych

 fot. Fotolia.com

Okoliczności związane z pandemią sprawiły, że spotkanie „Ekonomia Franciszka”, które z udziałem Papieża wiosną miało się odbyć w Asyżu przybierze formę on-line od 19 do 21 listopada. Celem inicjatywy jest przedstawienie zmian potrzebnych w ekonomii i gospodarce, aby bardziej zwróciły się w stronę ludzi i nie zapominały o najsłabszych.

 

Luigino Bruni, profesor ekonomii politycznej na rzymskim uniwersytecie LUMSA i dyrektor naukowy „Ekonomii Franciszka” uważa, że jest to obecnie największy ruch młodych ekonomistów i przedsiębiorców na świecie. Zwraca uwagę, że nie można ekonomii dłużej uzależniać jedynie od dóbr zewnętrznych, ale trzeba uwzględnić wartości moralne i relacyjne. Podkreśla, że przedsiębiorstwom najbardziej brakuje dzisiaj „kapitału duchowego”. Istnieje pilna potrzeba włączania ubogich, kluczowej roli młodych oraz rozwijania życia duchowego.

Z kolei s. Alessandra Smerilli, profesor ekonomii politycznej oraz członki komitetu naukowego „Ekonomii Franciszka” zwraca uwagę, że niemożność fizycznego bycia na tym wydarzeniu zrodziła inicjatywy, które przekształciły zaplanowane wcześniej na dwa dni spotkanie w dziewięciomiesięczny proces wymiany, pogłębienia i propozycji. Podkreśla, że „organizatorzy pragną wsłuchać się w głos młodych ludzi, pozwolić rozwinąć się ich wizji, bo to oni w obecnej sytuacji pierwsi zrozumieli, że nikt nie ratuje się sam”.

„Ekonomia Franciszka oznacza przede wszystkim młodość, nadzieję i konkretność. Nie zachęca młodych ludzi do rozpowszechniania przesłania, ale prosi ich o pomoc w jego tworzeniu – podkreśla s. Smerilli. – Taki jest sens wezwania Papieża i jego zaproszenia do spotkania w Asyżu. W świecie chorym na krótkowzroczne myślenie i brak wizji przyszłości, udzielenie głosu młodym ludziom oznacza właśnie rozpoczęcie budowania mostów ku przyszłości.“

Podczas listopadowego spotkania zabrzmi także głos Asyżu, dzięki adwokat Francesce Di Maolo, która jest członkiem komitetu organizacyjnego „Ekonomii Franciszka” i przewodniczącą „Instytutu Serafickiego”. Jest to ośrodek zdrowia, który od prawie 150 lat opiekuje się niepełnosprawnymi dziećmi i młodzieżą. Zostanie zaprezentowany film o ukrytym marzeniu, które młodzi noszą w duszy. W rzeczywistości bez marzeń nie ma przyszłości, która będzie broniła najbardziej kruchego życia w obliczu nierówności społecznych oraz polityki odrzucającej najsłabszych.

„Instytut przyłączył się do tej inicjatywy, chcąc być rzecznikiem wielu oczekiwań najbardziej wrażliwych osób na świecie. Zajmujemy się dziećmi i młodzieżą z bardzo poważną niepełnosprawnością, jesteśmy bowiem ośrodkiem zdrowia, ale chcemy też dać głos wszystkim poranionym znajdującym się na poboczu drogi – podkreśliła di Maolo. – Nie mamy gotowych odpowiedzi, stawiamy pytania, wnosimy o pilną potrzebę zmian. Któż inny może to uczynić, jak nie młodzi ludzie. Młodzi, którzy wciąż potrafią marzyć o jutrze wolnym od wojen i od wykluczenia, ale marzyć także o nowej ekonomii, która wie, jak włączać oraz jak przywracać każdego do pełnego uczestniczenia w życiu.“

Wydarzenie „Ekonomia Franciszka” będzie dostępne w sieci na portalu francescoeconomy.org. Do jego uczestników specjalne przesłanie skieruje Ojciec Święty.

Oceń treść:
Źródło:
;