Imieniny: Wery, Honoriusza, Hieronima

Wydarzenia: Dzień Chłopaka

Watykan

Papież prosi o modlitwę za Benedykta XVI: jest bardzo chory, ale w ciszy wspiera Kościół 

papieże Franciszek i benedykt fot. Vatican Media

Ojciec Święty poprosił o modlitwę za „bardzo chorego” Benedykta XVI. Z tym szczególnym apelem w intencji swego poprzednika Franciszek zwrócił się podczas audiencji środowej. Papież Senior ma 95 lat. Od czasu swej rezygnacji w 2013 roku mieszka w dawnym klasztorze w Ogrodach Watykańskich. Jego osobisty sekretarz mówi, że Benedykt XVI „jest jak świeca, która powoli i spokojnie gaśnie”.

 

Prośby o modlitwę za Benedykta XVI nie było we wcześniej przygotowanych pozdrowieniach. Franciszek wypowiedział ją spontanicznie, patrząc na pielgrzymów przybyłych do Auli Pawła VI.

„Chciałbym prosić was wszystkich o specjalną modlitwę za emerytowanego papieża Benedykta, który w ciszy wspiera Kościół. Jest bardzo chory – wskazał Franciszek. – Pamiętając o nim prośmy Boga, by go pocieszał i wspierał w jego świadectwie miłości do Kościoła aż do samego końca.“

W jednym z ostatnich wywiadów Franciszek mówił o swej szczególnej relacji z Papieżem Seniorem. Zapytany o to, co najbardziej ceni w Benedykcie XVI powiedział: „Jest świętym. Jest człowiekiem o wysokim poziomie życia duchowego”. Franciszek dodał też, że często go odwiedza i wychodzi zbudowany jego przenikliwym spojrzeniem. „Żyje w kontemplacji. Ma dobry humor, jest świadomy, bardzo żywy, mówi cicho, ale nadąża za rozmową. Podziwiam jego inteligencję. To wspaniały człowiek” – mówił Papież w przedświątecznym wywiadzie dla dziennika „ABC”.

Papież Franciszek odwiedził przed południem Benedykta XVI. Zrobił to po audiencji środowej, na której apelował o modlitwę w intencji, jak powiedział, „bardzo chorego Papieża Seniora”. Watykański rzecznik prasowy potwierdził, że stan Benedykta XVI pogorszył się w ostatnich godzinach. 

Matteo Bruni podkreślił, że jeśli chodzi o stan zdrowia Papieża Seniora, za którego Franciszek prosił o modlitwę na zakończenie porannej audiencji ogólnej, to może potwierdzić, że w ostatnich godzinach nastąpiło pogorszenie z powodu postępującego wieku. „Sytuacja w tej chwili pozostaje pod kontrolą, stale monitorowana jest przez lekarzy" - poinformował dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Dodał też, że po audiencji Papież Franciszek udał się do klasztoru Mater Ecclesiae, by odwiedzić Benedykta XVI. „Łączymy się z nim w modlitwie za Papieża Seniora” - apelował Bruni.

Źródło:
;