Imieniny: Lucji, Wilhelma, Doroty

Wydarzenia: Dzień Stoczniowca i Marynarza

Książka

Papież przyznaje: czasem zdarza mi się zdrzemnąć podczas modlitwy

 fot. Materiały prasowe

Franciszek przyznał, że zdarza mu się czasem zdrzemnąć podczas modlitwy. „Ale to nic, czuję się jak syn u swego Ojca i to jest ważne” – napisał papież w utrzymanej w bardzo osobistym tonie przedmowie do nowej Biblii dla młodzieży wydanej przez „Youcat”. W swoim słowie do młodzieży zdradził, że modli się, siedząc, bo pozycja klęcząca sprawia mu ból. Zapewnił, że podczas modlitwy głęboko odczuwa sprawy, które mówi mu Pan, dodając, że „nie jest to sentymentalizm”. „Czasem zdarza się, że Bóg też nic nie mówi. Wtedy czuję tylko pustkę, pustkę, pustkę. Ale jestem cierpliwy i czekam” – wyznał autor.

 

Biblię dla młodzieży wydała Fundacja Youcat w Aschau i Wiedniu. Swoim wyglądem nawiązuje ona do katolickiego katechizmu dla młodzieży Youcat. Podobnie jak tamta publikacja, również Biblia zawiera objaśnienia tekstów, duchowe impulsy, cytaty i ilustracje.

Wydany w 2011 roku Youcat osiągnął już nakład ponad pięciu milionów egzemplarzy. Według jego inicjatora i współautora, niemieckiego teologa i publicysty Bernharda Meusera, jest to „największy po Biblii projekt książki katolickiej na świecie“. Obecnie jest już dostępny w 39 językach w stu krajach, również w Polsce. Przygotowywano go od 2006 pod redakcją arcybiskupa Wiednia kard. Christopha Schönborna na Światowy Dzień Młodzieży w Madrycie w 2011. Ukazał się w sześciu wersjach językowych jako specjalny prezent dla młodzieży od Benedykta XVI.

Książka składa się z 527 pytań i odpowiedzi. Na ponad 300 stronach opisuje językiem zrozumiałym dla młodzieży całość wiary katolickiej, zawartej w ogłoszonym w 1992 r. Katechizmie Kościoła Katolickiego (KKK). Publikację przygotowano w formie pytań i odpowiedzi, wskazując na rozwinięcie poszczególnych tematów w KKK i podobnie podzielono ją na cztery działy: „Wyznanie wiary”, „Sakramenty”, „Życie chrześcijańskie” i „Modlitwa”. Przedmowę napisał obecny papież-senior.

Datę ukazania się Youcatu – kwiecień 2011 – wybrano celowo, ponieważ publikacja ta miała stanowić „podstawowe medium” dla uczestników Światowego Dnia Młodzieży w stolicy Hiszpanii w sierpniu tegoż roku. Na spotkanie z Benedyktem XVI przyjechało ponad dwa miliony młodych ludzi z całego świata. Uczestnikom rozdano wówczas 700 tysięcy katechizmu Youcat. Przed kolejnymi ŚDM w lipcu 2013 w Rio de Janeiro młodzież brazylijska otrzymała milion egzemplarzy Youcatu w języku portugalskim. W obu przypadkach cały nakład katechizmu dla młodzieży sfinansowała organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Od lipca 2012 w niemieckim Augsburgu działa Fundacja Youcat, która stawia sobie za zadanie krzewienie i utrwalanie wiary wśród młodych katolików na całym świecie. Posiada własne wydawnictwo, w którym ukazują się Youcaty i wszystkie związane z nim publikacje. Jedną z jej inicjatyw jest międzynarodowa strona internetowa www.youcat.org . Na czele fundacji stoi wspomniany teolog Bernhard Meuser, który z radością podkreśla, że w wielu miejscach Youcat stał się inspiracją do tworzenia przez młodych ludzi ruchów nauczania wiary.

Ze znakiem Youcat wydano już m.in. kalendarze kieszonkowe, liczne pomoce związane z bierzmowaniem i materiały przygotowujące do spowiedzi. W 2016 roku ukaże się przystosowany do potrzeb młodzieży tzw. Katechizm społeczny („Docat”), planowany jest też katechizm dla dzieci („Kids’ Cat”). W przygotowaniu treści tych publikacji uczestniczą nie tylko teologowie, ale także młodzi ludzie. Fundacja Youcat działa pod patronatem międzynarodowego dzieła pomocy Kirche in Not (Kościół w Potrzebie) i stąd koordynuje dalsze projekty ewangelizacji młodego pokolenia.

Źródło:
;