Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny

Wydarzenia: Światowy Dzień Raka Krwi

Świat

Papież rozmawiał z palestyńskim prezydentem

prezydent mahmud abbas fot. flickr.com/MartinSchulz

Papież odbył rozmowę telefoniczną z Mahmudem Abbasem. Jak podaje palestyńska agencja informacyjna, prezydent wskazał na znaczenie kontynowania przez Watykan starań o natychmiastowe zawieszenie broni.

 

Dyrektor watykańskiego biura prasowego potwierdził dziś rano, że Papież i Abbas rozmawiali wczoraj późnym popołudniem. Z kolei źródła palestyńskie podały, iż prezydent wyraził uznanie dla roli Franciszka we wspieraniu wysiłków na rzecz budowania pokoju w regionie i na świecie. Abbas wskazał też na pilną potrzebę utworzenia stałych korytarzy humanitarnych w celu dostarczania do Strefy Gazy środków medycznych oraz żywności, a także przywrócenia dostaw wody i energii elektrycznej.

Od początku konfliktu Franciszek wielokrotnie apelował o pokój w Ziemi Świętej, wskazując na potrzebę zawieszenia broni, uwolnienia zakładników znajdujących się w rękach Hamasu, a także dostarczenia pomocy humanitarnej mieszkańcom Strefy Gazy. Papież utrzymuje też codzienny kontakt z katolicką parafią Świętej Rodziny w Gazie. W tej sprawie odbył również rozmowy telefoniczne z prezydentami Stanów Zjednoczonych i Turcji, podczas których wskazał na potrzebę znalezienia dróg do pokoju oraz nadzieję na osiągnięcie rozwiązania w postaci dwóch państw i specjalnego statusu dla Jerozolimy.

Źródło:
;