Imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna

Wydarzenia: Dzień Dobrych Uczynków

Papież rozpoczął wizytę w Kenii

 fot. Park Jun-soo / korea.net / flickr.com

Ojciec Święty przybył do stolicy Kenii, Nairobi przed godz. 15:00 czasu środkowoeuropejskiego. Tym samym rozpoczęła się pierwsza podróż apostolska Papieża Franciszka do Afryki. Ojciec Święty pozostanie na Czarnym Lądzie najprawdopodobniej do poniedziałku. Wciąż bowiem nie ma stuprocentowej pewności, czy ze względów bezpieczeństwa będzie możliwa wizyta w Republice Środkowoafrykańskiej. Pewny jest natomiast drugi etap podróży apostolskiej, czyli wizyta w Ugandzie, która rozpocznie się pojutrze.

 

O pomyślny przebieg swej podróży Franciszek modlił się już wczoraj wieczorem w Bazylice Matki Bożej Większej. Zgodnie ze swym zwyczajem już po raz 27. nawiedził tę rzymską bazylikę, by Maryi zawierzyć swe pielgrzymowanie. Ojciec Święty dotarł tam po godz. 19:00, kiedy świątynia jest już zamknięta dla wiernych. Modlił się jak zwykle przed ikoną Salus populi romani – Ocalenia Ludu Rzymskiego, która w Wiecznym Mieście jest czczona od niepamiętnych czasów.

Dzisiaj rano, tuż po godz. 8:00 Papież odleciał do Kenii samolotem włoskich linii lotniczych Alitalia. Podróż trwała niecałych 7 godzin. Na liczącej ponad 5 tys. km. trasie przelotu znalazło się 5 krajów: Włochy, Grecja, Egipt, Etiopia i Sudan. Do Nairobi Papież doleciał przed godz. 17:00 czasu lokalnego, kiedy w Polsce zbliżała się godz. 15:00. Franciszek po raz pierwszy dotarł na Czarny Ląd, lecz Nairobi nie po raz pierwszy gościło Papieża. Jan Paweł II był tu trzykrotnie, po raz ostatni przed 20 laty.

Na lotnisku Papieża oczekiwał prezydent Uhuru Kenyatta oraz przedstawiciele episkopatu z kard. Johnem Njue na czele. Reprezentacja wiernych była niewielka. Nie zabrakło natomiast bukietu kwiatów wręczonego przez dzieci oraz tradycyjnego, afrykańskiego powitania śpiewem i tańcem. Prezydent zaprosił Papieża na krótką rozmowę do swego pawilonu na lotnisku. Miała ona charakter ściśle prywatny, gdyż oficjalna ceremonię powitalną przewidziano dopiero przed tak zwanym State House, czyli dawną siedzibą gubernatora Brytyjskiej Afryki Wschodniej, pełniącą dziś funkcję pałacu prezydenckiego.

Franciszek przybył tam samochodem o godz. 16:00. Jego wizyta w Kenii ma charakter oficjalny, był więc podejmowany jako głowa państwa. Odegrano zatem hymny Kenii i Watykanu, odbyła się prezentacja broni, a także, zgodnie z protokołem, oddano 21 salw armatnich. Po wejściu do pałacu prezydenckiego Franciszek został powitany przez pierwszą damę i udał się na spotkanie kurtuazyjne z prezydentem. W tym samym czasie odbyło się spotkanie delegacji rządowych Kenii i Watykanu. Delegacji watykańskiej przewodniczył kardynał sekretarz stanu Pietro Parolin.

W pierwszych słowach Franciszek podziękował Afryce za gorące przyjęcie, a także zapewnił, że sam bardzo pragnie spotkać się z Kenijczykami. „Kenia jest państwem młodym i żywotnym, ma głęboko zróżnicowane społeczeństwo i odgrywa znaczącą rolę w tym regionie. Pod wieloma względami wasze doświadczenie w kształtowaniu demokracji podziela wiele innych krajów afrykańskich. Także i one, podobnie jak Kenia, pragną budować na solidnych fundamentach wzajemnego szacunku, dialogu i współpracy społeczeństwo wieloetniczne, które byłoby prawdziwie zgodne, sprawiedliwe oraz integrujące. Jesteście także narodem ludzi młodych. Pragnę w tych dniach spotkać się z wieloma z nich, rozmawiać z nimi, aby ich wesprzeć w ich nadziejach i aspiracjach na przyszłość. Młodzież jest najcenniejszym bogactwem każdego narodu. Troska o nią, inwestowanie w nią i podanie pomocnej ręki to najlepszy sposób, w jaki możemy zapewnić jej przyszłość godną mądrości i wartości duchowych drogich jej przodkom; wartości, które stanowią istotę i duszę narodu” – powiedział Papież.

Franciszek wspomniał z kolei o wielkim bogactwie naturalnym tego kraju. Jest to zarówno piękno tamtejszej przyrody, jak i wielkie złoża surowców naturalnych. Kenijczycy cenią ten dany im przez Boga dar i potrafią się o niego zatroszczyć – mówił Papież. „Poważny kryzys ekologiczny zagrażający naszemu światu wymaga coraz większej wrażliwości na relacje między ludźmi a przyrodą. Naszym obowiązkiem jest przekazanie przyszłym pokoleniom nieskażonego piękna przyrody oraz sprawiedliwe zarządzanie darami, jakie otrzymaliśmy. Wartości te są głęboko zakorzenione w duszy afrykańskiej. W świecie, który nadal wyzyskuje nasz wspólny dom, zamiast go chronić, muszą one inspirować wysiłki rządzących na rzecz promowania odpowiedzialnych modeli rozwoju gospodarczego” – zaznaczył Papież.

Franciszek wskazał też na inny problem kenijskiego społeczeństwa, jakim jest budowanie sprawiedliwego i uczciwego porządku społecznego. „Dopóki nasze społeczeństwa doświadczają podziałów, czy to etnicznych, czy też religijnych albo ekonomicznych, dopóty wszyscy ludzie dobrej woli są wezwani do pracy na rzecz pojednania i pokoju, przebaczenia i uzdrowienia ran. W dziele budowania solidnego ładu demokratycznego, umacniania spójności i integracji, tolerancji i szacunku dla innych, głównym celem musi być dążenie do dobra wspólnego. Doświadczenie pokazuje, że przemoc, konflikt i terroryzm karmią się strachem, nieufnością i rozpaczą, rodzącymi się z ubóstwa i frustracji. W ostatecznym rozrachunku walkę z tymi wrogami pokoju i dobrobytu muszą prowadzić mężczyźni i kobiety, którzy nieustraszenie wierzą, dając o tym konsekwentne świadectwo, w wielkie wartości duchowe i polityczne, które zainspirowały zrodzenie się narodu” – powiedział Franciszek.

W tym kontekście Ojciec Święty wskazał na zadania tych, którzy kierują życiem politycznym, kulturalnym i gospodarczym. „Jest to wielka odpowiedzialność, prawdziwe powołanie w służbie całego narodu kenijskiego” – podkreślił Papież. „Ewangelia mówi nam, że od tych, którym wiele dano, wiele wymagać się będzie (por. Łk 12,48). W tym duchu zachęcam was do uczciwego i przejrzystego działania na rzecz dobra wspólnego oraz do promowania ducha solidarności na każdym szczeblu społeczeństwa. Proszę was szczególnie, byście okazali autentyczną troskę o potrzeby ubogich, o aspiracje młodych i o sprawiedliwy podział zasobów naturalnych i ludzkich, jakimi Stwórca obdarzył wasz kraj. Zapewniam was, że wspólnota katolicka podejmuje stałe wysiłki poprzez swe dzieła edukacyjne i charytatywne, aby wnosić swój specyficzny wkład w tych dziedzinach” – powiedział Papież.

Jutro w drugim dniu wizyty przed południem w nuncjaturze apostolskiej papież weźmie udział w spotkaniu międzyreligijnym i ekumenicznym, na kampusie uniwersyteckim odprawi Mszę św. a po południu spotka się z duchowieństwem, zakonnikami, zakonnicami i seminarzystami na boisku sportowym szkoły Najświętszej Maryi Panny oraz złoży wizytę w Biurze ONZ.

Źródło:
;