Nauczanie
Papież: Słowo Boże staje się ciałem w tych, którzy się modlą
„Kiedy Słowo Boga, przeniknięte Duchem Świętym jest przyjmowane z otwartym sercem, nie pozostawia rzeczy takimi, jakimi były” – te słowa Papież skierował podczas dzisiejszej audiencji ogólnej transmitowanej w Biblioteki Pałacu Apostolskiego. Franciszek w katechezie skupił się na modlitwie, którą możemy podjąć wychodząc od fragmentów Biblii. Słowa Pisma Świętego zostały napisane po to, aby zostały przyjęte przez osobę, która się modli, i żeby wzrastały w jej sercu.
Ojciec Święty zaznaczył, że znany już wcześniej biblijny fragment może przemówić do nas w nowy sposób i rozjaśnić trudną sytuację. Od jakości naszej modlitwy, od otwartego serca, z jakim podchodzimy do Pisma Świętego, zależy, czy stanie się ono dla nas żywym Słowem Boga.
„Poprzez modlitwę dokonuje się jakby nowe wcielenie Słowa. A my jesteśmy «przybytkami», w których słowa Boga chcą być ugoszczone i strzeżone, aby mogły nawiedzić świat - podkreślił Papież. Dlatego musimy podchodzić do Biblii bez ukrytych intencji, bez jej instrumentalizowania. Człowiek wierzący nie szuka w Piśmie Świętym oparcia dla własnej wizji filozoficznej lub moralnej, ale ma nadzieję na spotkanie; wie, że te słowa, zostały napisane w Duchu Świętym, a zatem w tym samym Duchu należy je przyjąć, trzeba je rozumieć, aby mogło dojść do spotkania. Dlatego czytamy Pismo Święte w taki sposób, aby to ono «nas odczytywało».“
Franciszek zwrócił uwagę, że tradycja chrześcijańska, bardzo bogata w doświadczenia na temat modlitwy z Pismem Świętym przypomina nam o metodzie „Lectio divina”, która zrodziła się w środowisku monastycznym, a obecnie jest praktykowana również w parafiach i wielu innych wspólnotach. Polega ona na tym, aby czytając uważnie fragment biblijny, zrozumieć go i rozważyć, co on oznacza, zapytać, co do mnie mówi. „Lectio divina” ma nas prowadzić do kontemplacji, do takiego spotkania z Bogiem, podczas którego słowa i myśli ustępują miejsca miłości, kiedy wystarcza milczenie i zatopienie się w Bogu. Tekst biblijny staje się wówczas zwierciadłem, ikoną Boga i wezwaniem do modlitwy. Słowo Boże jest w nas żywe, inspiruje w nas dobre intencje, daje nam siłę oraz obdarza pokojem.
„W ten sposób Słowo Boże staje się ciałem – pozwolę sobie na użycie tego wyrażenia: staje się ciałem w tych, którzy przyjmują je na modlitwie. W niektórych starożytnych tekstach pojawia się intuicja, że chrześcijanie tak bardzo utożsamiają się ze Słowem, że nawet gdyby spalono wszystkie Biblie świata, to i tak można by ocalić «replikę» tego Słowa, poprzez ślad, jaki zostawiło ono w życiu świętych. To bardzo piękne wyrażenie – podkreślił Papież. Życie chrześcijańskie jest dziełem, jednocześnie, posłuszeństwa i twórczości. Dobry chrześcijanin powinien być posłuszny, ale równocześnie twórczy. Posłuszny, ponieważ słucha Słowa Bożego; twórczy, dlatego, bo Duch Święty pobudza go od wewnątrz do życia według niego i niesienia go naprzód. Pismo święte jest niewyczerpalnym skarbem. Niech Pan sprawi, abyśmy wszyscy coraz więcej z niego czerpali poprzez modlitwę.“
Na zakończenie audiencji Papież przypomniał, że jutro obchodzone jest wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, patrona szkół katolickich. Życzył, aby jego przykład pobudzał wszystkich, a szczególnie uczniów i studentów do odkrywania w Jezusie jedynego mistrza życia, a jego nauczanie, aby zachęcało do zaufania mądrości serca w wypełnianiu powierzonej misji.
Ojciec Święty wyraził pragnienie, aby każdy w swoim życiu z hojnością rozsiewał wokół siebie radość z miłowania i służenia Jezusowi. Do Polaków Franciszek powiedział. „Pozdrawiam serdecznie Polaków. Dzisiaj w liturgii obchodzimy wspomnienie św. Anieli Merici, założycielki Towarzystwa św. Urszuli. Z jej duchowości wyrosły liczne zgromadzenia sióstr Urszulanek, obecnych także w Polsce – zaznaczył Papież. Św. Aniela, zainspirowana Słowem Bożym, pragnęła, aby siostry, bezgranicznie oddane Bogu i ubogim, z odwagą podejmowały pracę wychowawczą wśród dzieci i młodzieży. Zachęcała: „Trzymając się starych dróg (…) czyńcie życie nowe!”. Życzę, aby za jej przykładem, codzienna lektura Pisma świętego pomagała wam świadczyć z radością o waszej wierze. Z serca wam błogosławię.“