Nauczanie
Papież: To Dobra Nowina Jezusa zmienia świat i serca
„«Nawracajcie się, albowiem bliskie jest królestwo niebieskie» – to wezwanie jest jak potężny promień światła, przenikający ciemności i przecinający obłoki”. W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek nawiązał do słów Jezusa wypowiedzianych na początku publicznej działalności. Dodał, że Chrystus pierwsze kroki podczas swojego nauczania skierował na obrzeża, w miejsca przenikania się ludów i kultur.
Ojciec Święty zaznaczył, że to wraz z przyjściem Jezusa, będącego światłością świata, Bóg Ojciec okazał ludzkości swoją bliskość i przyjaźń, całkowicie za darmo i bezinteresownie. To w tej perspektywie możliwe jest nawrócenie. Najpierw jest inicjatywa Boga, potem przychodzi odpowiedź człowieka.
„Wiele razy okazuje się, że nie można zmienić swojego życia, zejść z drogi egoizmu i zła, porzucić grzechu, ponieważ wysiłek nawrócenia koncentruje się tylko na samych sobie i na własnych siłach, a nie na Chrystusie i Jego Duchu. Ale naszego przystąpienia do Pana nie można sprowadzać do osobistego wysiłku, nie: to byłby również grzech pychy, uwierzcie w to; nasze przylgnięcie do Pana nie może ograniczyć się do osobistego wysiłku – podkreślił Papież. Powinno się ono natomiast wyrażać w ufnej otwartości serca i umysłu, aby przyjąć Dobrą Nowinę Jezusa. To Słowo Jezusa, Dobra Nowina Jezusa, Ewangelia zmienia świat i serca! Jesteśmy zatem powołani, by zaufać słowu Chrystusa, otworzyć się na miłosierdzie Ojca i dać się przemienić łaską Ducha Świętego”.
Franciszek zauważył, że podobny proces przechodzili pierwsi uczniowie: spotkanie z Nauczycielem, z Jego spojrzeniem, Jego Słowem dało impuls, aby za Nim pójść oraz zmienić swoje życie. To dzięki nim orędzie Jezusa do nas dotarło. I my także naśladując pierwszych zwiastunów i posłańców Słowa Bożego możemy pójść śladami Zbawiciela, aby nieść nadzieję tym, którzy są jej spragnieni – zaznaczył Ojciec Święty.
W pozdrowieniach do pielgrzymów Papież zaznaczył, że Niedziela Słowa Bożego została ustanowiona, aby bardziej celebrować i przyjmować dar, którego Bóg codzienne udziela swojemu Ludowi. Podziękował za liczne inicjatywy wskazujące na centralne miejsce Pisma Świętego w życiu Kościoła.
Ojciec Święty przypomniał również o tragicznych wydarzeniach z przeszłości. „Jutro przypada 75. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Wobec tej strasznej tragedii, tego okrucieństwa, nie można pozostać obojętnym, należy o nim pamiętać. Jutro wszyscy jesteśmy zaproszeni do modlitwy i skupienia, aby powiedzieć, każdy w swoim sercu: nigdy więcej! Nigdy więcej!”.
Franciszek wspomniał, że dzisiaj przypada Światowy Dzień modlitwy za chorych na trąd. Wyraził także swoją bliskość oraz zapewnił o modlitwie wszystkie osoby dotknięte wirusem, który rozprzestrzenił się w Chinach. Dla zmarłych modlił się o wieczny pokój, prosił o umocnienie dla rodzin oraz całej wspólnoty narodu chińskiego podejmującego walkę z epidemią.
Ojciec Święty pozdrowił zebranych pielgrzymów, wśród których obecna była grupa UNITALSI z regionu Lazio pomagająca osobom niepełnosprawnym uczestniczyć w audiencjach ogólnych oraz w modlitwach niedzielnych na Anioł Pański. Rozprowadza ona również mszaliki ze słowem Bożym na każdy dzień. Na zakończenie zwrócił się do dziewcząt i chłopców z Akcji Katolickiej oraz parafii i szkół diecezji rzymskiej, którzy przybyli na finał tzw. „Karawany pokoju”, a także wysłuchał apelu oraz orędzia młodych, wzywającego do budowania lepszego świata.