Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa

Wydarzenia:

Dialog

Papież: tylko idąc razem zajdziemy daleko

papież franciszek na placu świętego piotra fot. Mazur / Episkopat.pl

Liturgia Zielonych Świąt przypomina nam wyjątkowy moment w historii Kościoła, kiedy ludy różnych narodów i języków połączyły się we wspólnym słuchaniu Ewangelii. Taki cel przyświeca również międzynarodowej ekumenicznej inicjatywie „Thy Kingdom Come” („Przyjdź Królestwo Twoje”), w którą po raz drugi włącza się Papież nagrywając wideoprzesłanie. Jednoczy ona na wspólnej modlitwie chrześcijan różnych wyznań ze 178 krajów świata. Jej pomysłodawcą jest anglikański arcybiskup Canterbury Justin Welby. „Nie możemy od innych wymagać jedności, gdy sami nie jesteśmy zjednoczeni” – przypomina chrześcijanom Ojciec Święty.

 

Franciszek przeciwstawia „zarażającą” świat miłość Boga epidemii koronawirusa. Opisuje Ducha Św. jako Pocieszyciela, który przekonuje nas, że nie jesteśmy sami w trudnych doświadczeniach, Bóg daje nam siłę i odwagę nawet w obliczu cierpienia. Papież modli się też za światowych przywódców i wyraża nadzieję, że pandemia będzie dla nich okazją do nawrócenia. „Nie słyszeliśmy krzyku ubogich i wołania naszej niszczonej planety. Nie możemy wrócić do dawnych dróg” – mówi Franciszek.

„Duch Święty daje nam dary mądrości i dobrej rady. W tych dniach zwracajmy się z Jego pomocą do tych, którzy są odpowiedzialni za podejmowanie skomplikowanych i naglących decyzji, aby zajęli się ochroną zdrowia, zatrudnieniem, likwidację nierówności i ubóstwa – powiedział Papież Franciszek. – Teraz, jak nigdy dotąd, potrzebujemy człowieczeństwa: nie możemy od nowa wracać do naszego egoistycznego dążenia do sukcesu, nie troszcząc się o tych, którzy pozostają w tyle. I nawet jeśli wielu właśnie to robi, Pan prosi nas o zmianę kursu. W dniu Pięćdziesiątnicy Piotr przemawiał ze śmiałą odwagą, którą otrzymał od Ducha Świętego: «nawróćcie się» (Dz 2, 38), zmieńcie kierunek swojego życia. To, co musimy zrobić, to wrócić do Boga i do bliźniego, nie izolować się i nie być obojętnymi na krzyk ubogich i naszej niszczonej planety. Musimy być zjednoczeni w obliczu wszystkich tych pandemii, które nas dotykają, nie tylko epidemii wirusa, ale także: głodu, wojen, pogardy dla życia i obojętności wobec innych. Tylko idąc razem, zajdziemy daleko.“

Ojciec Święty już drugi raz włączył się w inicjatywę „Przyjdź Królestwo Twoje”. W zeszłym roku, podczas rekolekcji, które Papież i abp Welby głosili wspólnie dla przywódców politycznych i religijnych z Sudanu Południowego w Domu św. Marty, anglikański hierarcha zaprosił Franciszka do nagrania krótkiego przesłania na swoim telefonie.

Oceń treść:
Źródło:
;