Imieniny: Iwony, Dezyderego, Kryspina

Wydarzenia: Światowy Dzień Żółwia

Dialog

Papież u tajskich buddystów: przyjaźń i dialog 

papież franciszek przejeżdża pomiędzy wiernymi na placu świętego piotra fot. Michał Henkel Papież Franciszek przejeżdża pomiędzy wiernymi zgromadzonymi na Placu Świętego Piotra.

„Buddyzm dla większości Tajów jest źródłem wstrzemięźliwego stylu życia, opartego na kontemplacji, ciężkiej pracy i dyscyplinie. Te cechy stanowią wasz szczególny znak rozpoznawczy: jesteście uważani za ludzi uśmiechu”. Te słowa skierował Papież do najwyższego patriarchy buddyjskiego i mnichów, zgromadzonych w Królewskiej Świątyni w Bangkoku.

 

Papieża, któremu towarzyszył premier Tajlandii, przywitał najwyższy patriarcha buddyjski. „Nasi przodkowie w wierze byliby bardzo szczęśliwi widząc ogromny postęp w naszej głębokiej i trwałej przyjaźni, który dokonuje się poprzez to spotkanie w duchu wzajemnego zrozumienia i partnerstwa” – powiedział przywódca buddystów. Następnie Ojciec Święty wygłosił krótkie pozdrowienie, w którym wyraził radość z przyjaźni i dialogu łączącego obie religie. Papież zaznaczył, że w świecie nastawionym na tworzenie podziałów i wykluczeń, ta relacja pokazuje, że możliwa jest kultura spotkania.

“Kiedy mamy sposobność uznać i docenić siebie nawzajem, także w tym co nas różni (por. Adhort. apost. Evangelii gaudium, 250), dajemy światu słowo nadziei, zdolne, aby zachęcić i wesprzeć tych, którzy są najbardziej naznaczeni podziałami. Okazje, takie jak ta, przypominają nam, jak bardzo ważne jest, aby religie ukazywały się coraz bardziej jako światła nadziei, będąc siewcami i gwarantami braterstwa”.

Ojciec Święty wskazał na swoje osobiste zaangażowanie, a także całego Kościoła na rzecz umocnienia tej przyjaźni i dialogu. „Poprzez praktykę kontemplacji, miłosierdzia i rozeznania – tak wspólnym naszym tradycjom – możemy wzrastać w duchu dobrego „sąsiedztwa” – podkreślił Papież.

“Obyśmy mogli rozwijać pośród wiernych naszych religii nowe dzieła miłosierdzia, zdolne do budzenia i umacniania konkretnych inicjatyw na drodze braterstwa, zwłaszcza wobec najuboższych, oraz w odniesieniu do tak źle traktowanego naszego wspólnego domu. W ten sposób przyczynimy się do budowania kultury współczucia, braterstwa i spotkania zarówno tutaj, jak i w innych częściach świata”.

Na zakończenie spotkania wymieniono podarunki. Papież przez chwilę rozmawiał z przywódcą buddystów. Wpisał się też do księgi pamiątkowej. 

Oceń treść:
Źródło:
;