Imieniny: Flory, Emmy, Chryzogona

Wydarzenia: Katarzynki

Nauczanie

Papież: uczmy się języka miłości, którym jest troska 

 fot. Krzysztof Petela

„Niech Maryja czyni nas zdolnymi do współczucia i troski, aby wzruszyć się i zatrzymać przy drugim człowieku” – powiedział Papież podczas rozważania przed modlitwą Anioł Pański w Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Franciszek postawił pytanie: jakim językiem przemawia do nas Maryja obecna w betlejemskiej grocie? Zauważył, że jest to język macierzyństwa, wyrażający się w troskliwym złożeniu Dzieciątka w żłobie. 

 

Ojciec Święty nawiązał do wczorajszego odejścia do wieczności papieża seniora Benedykta XVI.

„W tych godzinach polecamy wstawiennictwu Maryi w szczególności papieża emeryta Benedykta XVI, który odszedł z tego świata wczoraj rano. Wszyscy razem, jednym sercem i duszą, dziękujemy Bogu za dar tego wiernego sługi Ewangelii i Kościoła. Przed chwilą widzieliśmy w telewizji, w programie «Na Jego obraz», całą działalność i życie papieża Benedykta.“

Ojciec Święty zaznaczył następnie, że typowym językiem macierzyństwa jest czułość opiekuńczości. Matki po tym, jak nosiły w swoim łonie przez dziewięć miesięcy dar tajemniczego cudu, nadal stawiają swoje dzieci w centrum uwagi: karmią je, trzymają w ramionach, układają delikatnie w kołysce. Najświętsza Maryja Panna przypomina nam, że jeśli chcemy odbudowywać nadzieję w nowym roku, który się rozpoczął, to powinniśmy porzucić język, gesty i decyzje inspirowane egoizmem i nauczyć się języka miłości. którym jest troska.

„Naszym obowiązkiem jest troska o nasze życie: każdy z nas powinien dbać o własne życie, troszczyć się o nasz czas, nasze dusze; dbanie o stworzenie i środowisko, w którym żyjemy; a jeszcze bardziej dbanie o naszych bliźnich, tych, których Pan postawił obok nas, jak również o naszych braci i siostry, którzy są w potrzebie i domagają się naszej uwagi i współczucia – podkreślił Papież. – Patrząc na Maryję z Dzieciątkiem, na to, jak troszczy się o nie, uczmy się troski o innych, także o samych siebie, dbając o zdrowie wewnętrzne, o życie duchowe, o miłość. Obchodząc dziś Światowy Dzień Pokoju, uświadommy sobie powierzoną nam odpowiedzialność za budowanie przyszłości: w obliczu przeżywanych kryzysów osobistych i społecznych, w obliczu tragedii wojny, «jesteśmy wezwani do tego, aby z odpowiedzialnością i współczuciem sprostać wyzwaniom naszego świata» (Orędzie na LVI Światowy Dzień Pokoju, 5). A możemy to uczynić, jeśli będziemy troszczyli się o siebie nawzajem i jeśli, wszyscy razem, zatroszczymy się o nasz wspólny dom.“

Źródło:
;