Imieniny: Kseni, Cecylii, Bernardety

Wydarzenia: Dzień Sapera

Watykan

Papież ustalił temat tegorocznego Dnia Dziadków i Osób Starszych

 fot. Fotolia.com

Ojciec Święty ustalił temat IV Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. Są to słowa zaczerpnięte z Psalmu 71: „W starości nie opuszczaj mnie” (por. Ps 71, 9). W tym roku obchody te przypadną 28 lipca, czyli w pierwszą niedzielę po liturgicznym wspomnieniu świętych Anny i Joachima, dziadków Pana Jezusa.

 

W komentarzu do wybranego przez Papieża tematu kard. Kevin Farrell zauważa, że Psalm 71 to modlitwa osoby starszej opowiadającej o swej historii przyjaźni z Bogiem. Natomiast samotność, o której mówi Psalmista, jest niestety powszechną rzeczywistością dotykającą dziś wiele osób w podeszłym wieku. Często padają one ofiarami kultury odrzucenia i uważa się je za ciężar dla społeczeństwa.

Prefekt Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia zauważa, że w obliczu tej rzeczywistości rodziny i wspólnoty kościelne są wezwane do promowania kultury spotkania, do tworzenia przestrzeni dzielenia się, słuchania, oferowania wsparcia i czułości: w ten sposób miłość Ewangelii staje się konkretna – dodaje kard. Farell. Zastrzega zarazem, iż samotność stanowi też niezbywalny element każdej ludzkiej egzystencji, który przejawia się szczególnie w starości. Dlatego modlitwa Psalmisty jest modlitwą każdego z nas, modlitwą serca każdego chrześcijanina, który zwraca się do Ojca i ufa w Jego pocieszenie.

Źródło:
;