Nauczanie
Papież: w ciszy pustyni możemy usłyszeć głos Boga
„Jesteśmy wezwani do kroczenia drogami Boga, odnawiając obietnice naszego chrztu: wyrzeczenia się szatana, wszelkich jego dzieł i wszelkich jego pokus” – powiedział Papież w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański. Franciszek stwierdził, że dzisiejsze Słowo Boże wskazuje drogę do owocnego przeżycia czterdziestu dni poprzedzających doroczną celebrację Paschy. Duch Święty, który zstąpił na Jezusa po chrzcie otrzymanym od Jana w Jordanie, przynagla Go teraz, by udał się na pustynię i tam stanął twarzą w twarz z Kusicielem.
Ojciec Święty zwrócił uwagę, że pustynia jest miejscem, gdzie Bóg przemawia do serca człowieka i gdzie rodzi się odpowiedź modlitwy. Ale jest to także miejsce próby, gdzie Kusiciel, wykorzystując ludzką słabość i potrzeby, podsuwa różne pokusy mające odwrócić człowieka od Boga. Podczas pobytu na pustyni Jezus rozpoczyna swój pojedynek z diabłem, który zakończy się męką i śmiercią na krzyżu. To wtedy Zbawiciel przeszedł swoją ostatnią „pustynię”, aby ostatecznie pokonać szatana i wyzwolić wszystkich spod jego władzy.
„Ewangelia o kuszeniu Jezusa na pustyni przypomina nam, że życie chrześcijanina, idącego śladami Pana, jest walką ze złym duchem. Ukazuje nam, że Jezus dobrowolnie stawił czoła Kusicielowi i go pokonał, a jednocześnie przypomina nam, że diabeł może poprzez pokusy oddziaływać także na nas – podkreślił Papież. – Musimy być świadomi obecności tego przebiegłego wroga, zainteresowanego naszym wiecznym potępieniem, naszą porażką i przygotować się do obrony przed nim i do zwalczania go. Łaska Boża zapewnia nam, przez wiarę, modlitwę i pokutę, zwycięstwo nad nieprzyjacielem.“
Franciszek zwrócił uwagę, że Jezus nigdy nie wchodzi w dialog z diabłem. Wypędza go z opętanych, potępia lub odsłania złe skutki jego działania. Jezus na pustyni odpowiada Kusicielowi Słowem Bożym, poprzez trzy fragmenty Pisma Świętego. To jest jasne wskazanie dla każdego z nas. Nigdy nie wchodzi się w dialog z diabłem.
Papież zaznaczył, że w okresie Wielkiego Postu Duch Święty pobudza również nas, abyśmy, jak Jezus, wyszli na pustynię. Nie chodzi tu o miejsce fizyczne, ale o wymiar egzystencjalny, o przyjęcie postawy milczenia pozwalającej wsłuchać się w Boga. To prowadzi do prawdziwego nawrócenia. „Nie bójmy się pustyni, szukajmy bardziej okazji do modlitwy, milczenia, do wejścia w siebie. Nie bójmy się” – zachęcał Ojciec Święty.
Papież podziękował pielgrzymom za ich modlitwę i obecność. Życzył wszystkim wytrwałości w realizacji dobrych postanowień. Ojciec Święty zwrócił się szczególnie do Polaków: "powtarzajmy z wiarą «Jezu ufam Tobie".
„Moja myśl biegnie do sanktuarium płockiego w Polsce, gdzie dziewięćdziesiąt lat temu Pan Jezus objawił się świętej Faustynie Kowalskiej, powierzając jej szczególne orędzie o Bożym Miłosierdziu. Za pośrednictwem św. Jana Pawła II przesłanie to dotarło do całego świata, a jest nim nic innego jak Ewangelia Jezusa Chrystusa umarłego i zmartwychwstałego, który obdarza nas miłosierdziem Ojca. Otwórzmy przed Nim nasze serca, mówiąc z wiarą: «Jezu, ufam Tobie».“