Imieniny: Gabriela, Anastazji

Wydarzenia: Dzień Niedźwiedzia Polarnego

Nauczanie

Papież: w Evangelii Gaudium zaprosiłem chrześcijan do nowego głoszenia

papież na placu świętego piotra fot. Mazur / Episkopat.pl

Dziś mija dziesięć lat od wydania adhortacji apostolskiej Evangelii Gaudium. Był to pierwszy dokument tego typu napisany przez Papieża Franciszka. Z takiej okazji odbywa się specjalne sympozjum przygotowane przez Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Ojciec Święty w napisanym na to spotkanie przesłaniu wskazuje: „zwróciłem się do chrześcijan, aby zaprosić ich do nowego etapu w głoszeniu Ewangelii”.

 

Papież podkreśla, że chodziło mu o odzyskanie misyjnej radości, jaka charakteryzowała pierwszych wyznawców Chrystusa. Wśród ubóstwa i prześladowań potrafili oni ją zachować, nie poddawali się duchowi świata.

„W naszych czasach również istnieją trudności, mniej wyraźne, ale być może bardziej podstępne” – pisze Franciszek. „Ponieważ nie są tak widoczne, działają jak środek znieczulający lub jak tlenek węgla ze starych kuchenek, który zabija po cichu” – dodaje.

Potrzeba więc oporu wobec systemu wykluczającego, marginalizującego, zabijającego ludzką godność – zaznacza następnie Ojciec Święty. I to należy robić, stawiając na wzór Chrystusa ubogich i potrzebujących w centrum, co wynika z samej Ewangelii, a nie jest jakąś ideologią – zaznacza w przesłaniu Franciszek, przypominając nauczanie Evangelii Gaudium.

Źródło:
;