Imieniny: Kseni, Cecylii, Bernardety

Wydarzenia: Dzień Sapera

Nauczanie

Papież w katechezie o gniewie: musimy nauczyć się przebaczać

papież franciszek fot. Vatican Media

„Musimy nauczyć się przebaczać. Trudno jest być razem, jeśli nie praktykuje się sztuki przebaczenia” – mówił Papież w katechezie o gniewie. Podkreślił, że jest to wada łatwa do rozpoznania, bo gniew trudno ukryć. Franciszek przypomniał, że istnieje też „święty gniew”, gdy reagujemy oburzeniem na niesprawiedliwości lub w obliczu ucisku osoby słabej. „Z pomocą Ducha Świętego musimy tak ukierunkowywać namiętności, aby obracały się ku dobru” – mówił Papież na audiencji środowej.

 

Franciszek wskazał, że gniew rodzi się z doznanej lub domniemanej niesprawiedliwości. Niszczy relacje międzyludzkie. Często nie uspokaja się z upływem czasu – dystans i cisza potęgują go.

„W swym najostrzejszym przejawie gniew jest wadą, która nie daje wytchnienia. Często nie jest wyładowywany na winnym, lecz na pierwszej ofierze, jaka się nawinie. Istnieją mężczyźni, którzy powstrzymują swój gniew w pracy, udowadniając, że są spokojni i współczujący, lecz w domu stają się nie do zniesienia dla swoich żon i dzieci” – mówił Papież. Wskazał, że jest to wada niszcząca relacje międzyludzkie. Wyraża niezdolność do zaakceptowania odmienności drugiej osoby, zwłaszcza, gdy jej wybory życiowe różnią się od naszych. Jedną z cech gniewu jest to, że nie uspokaja się z upływem czasu. W takich przypadkach nawet dystans i cisza, zamiast uciszyć ciężar nieporozumienia, potęgują go. Z tego powodu apostoł Paweł zaleca: „Niech nad waszym gniewem nie zachodzi słońce”. „Ważne jest, aby wszystko zostało rozwiązane natychmiast, zanim zajdzie słońce. Jeśli w ciągu dnia może zrodzić się jakieś nieporozumienie, i dwoje ludzi może już nie rozumieć siebie nawzajem, nagle dostrzegając, że są daleko od siebie, noc nie powinna być oddana diabłu” – podkreślił Ojciec Święty.

Papież przypomniał, że w „Ojcze nasz” Jezus każe nam modlić się za nasze ludzkie relacje, które są polem minowym: poziomem, który nigdy nie jest w doskonałej równowadze.

„Wszyscy jesteśmy grzesznikami tonącymi w długach i dlatego wszyscy musimy nauczyć się przebaczać. Ludzie nie są razem, jeśli nie praktykują sztuki przebaczania, na ile jest to po ludzku możliwe. Tym, co przeciwdziała gniewowi, jest życzliwość, otwartość serca, łagodność i cierpliwość” – mówił Franciszek. Wskazał, że nie jesteśmy odpowiedzialni za pojawienie się gniewu, ale zawsze za to, jak się rozwija. „Czasami dobrze dać mu upust we właściwy sposób. Jeśli ktoś nigdy się nie złości, jeśli nie jest oburzony niesprawiedliwością, jeśli nie czuje, że coś drży w jego wnętrzu w obliczu ucisku osoby słabej, oznaczałoby to, że nie jest człowiekiem, a tym bardziej chrześcijaninem” – mówił Papież przypominając, że istnieje coś takiego jak święte oburzenie.

Na zakończenie audiencji środowej Papież przypomniał o zbyt wielu cywilach, którzy są bezbronnymi ofiarami toczących się wojen. Franciszek apelował do rządzących narodami, by wsłuchali się w pełne cierpienia wołanie ludzi zmęczonych wojną i inicjowali projekty na rzecz pokoju. Pozdrawiając Polaków wskazał, że pokój można budować tylko na prawdzie.

Ojciec Święty przypomniał o obchodzonym jutro we Włoszech Krajowym Dniu Cywilnych Ofiar Wojny. „W modlitewnej pamięci o tych, którzy zginęli w dwóch wojnach światowych, łączymy się również z wieloma - zbyt wieloma - cywilami, bezbronnymi ofiarami wojen, których krew niestety wciąż plami naszą planetę, zarówno na Bliskim Wschodzie, jak i na Ukrainie. Niech ich krzyk cierpienia dotknie serc rządzących narodami i wzbudzi projekty na rzecz pokoju” – apelował. Dodał, że z wojennych historii, które czytał w tych dniach przebija ogromne okrucieństwo. „Módlmy się o pokój” – zachęcał Papież.

Pozdrawiając Polaków Franciszek wskazał na znaczenie troski o wspólne dobro, panowania nad gniewem i wzajemnego przebaczenia.

„Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Nowy Rok rozpoczęliśmy od zaproszenia do budowania pokoju na świecie, w ojczyźnie, w rodzinie, w swoim sercu – mówił Papież. – Pamiętajcie, że pokój można budować tylko na prawdzie. Niech troska o wspólne dobro, właściwe panowanie nad gniewem i wzajemne przebaczenie, pomogą wam budować cywilizację miłości w waszej obecnej sytuacji. Z serca błogosławię wam i waszym rodzinom.“

Źródło:
;