Imieniny: Gerwazego, Protazego

Wydarzenia: Światowy Dzień Anemii

Świat

Papież włączył się w dziecięcą akcję „Świece dla pokoju w Syrii”

papież na anioł pański fot. twitter.com/acs_italia

Ojciec Święty przyłączył się do akcji syryjskich dzieci, które zapaliły 50 tys. świec dla pokoju w tym kraju. Swą świecę Papież Franciszek zapalił w oknie pałacu apostolskiego na zakończenie spotkania z wiernymi na „Anioł Pański”. W ten sposób, jak podkreślił, swoim uczynił pragnienie nadziei na pokój dzieci mieszkających w Syrii, udręczonej przez trwającą od ośmiu lat wojnę. 

 

Papież modlił się, by płomienie nadziei rozproszyły mroki wojny. Zachęcił także do udzielania pomocy chrześcijanom Syrii i całego Bliskiego Wschodu, by mogli pozostać na swej ojczystej ziemi. Prosił też Boga, by nawrócił serca tych, którzy prowadzą wojny i produkują broń. 

“Niech te płomienie nadziei rozpraszają ciemność wojny! Módlmy się i pomagajmy chrześcijanom, aby pozostali w Syrii i na Bliskim Wschodzie jako świadkowie miłosierdzia, przebaczenia i pojednania – mówił Ojciec Święty. – Niech płomień nadziei dotrze również do tych wszystkich, którzy w tych dniach doznają konfliktów i napięć w różnych częściach świata, bliskich i odległych. Niech modlitwa Kościoła pomaga im odczuć bliskość wiernego Boga i poruszy sumienia wszystkich ludzi, by szczerze angażowali się na rzecz pokoju. I niech Bóg, nasz Pan przebaczy tym, którzy prowadzą wojny, tym, którzy produkują wyniszczającą broń i nawróci ich serca. Módlmy się o pokój dla ukochanej Syrii”.

Świecę, którą zapalił Franciszek wykonał rzemieślnik z Damaszku. Znajdują się na niej zdjęcia 40 dzieci, głównie z Aleppo, logo kampanii, którym jest symbolizująca pokój gołębica, w formie dziecięcej dłoni, a także napis „Paece for the Children – Syria 2018” (Pokój dla dzieci – Syria 2018) oraz logo papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Akcja „Świece dla pokoju w Syrii” to bożonarodzeniowa inicjatywa papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Dzieci wyznające różne religie zapalają przez cały Adwent świece i modlą się o pokój. Najmłodsi przygotowują też specjalne rysunki, w których opowiadają o swej codzienności i marzeniach związanych z pokojem.

„Zachęcamy wszystkich ludzi dobrej woli do wsłuchania się w to wołanie syryjskich dzieci i zapalenia wraz z nimi świecy pokoju, by rozpowszechnić przesłanie pokoju małych Syryjczyków i zasiać nadzieję w tym czasie Adwentu” – zachęcają członkowie papieskiego stowarzyszenia, które od początku wojny niesie w tym kraju konkretną pomoc. Modlitewnej inicjatywie towarzyszy zbiórka funduszy, które zostaną przeznaczone m.in. na zakup żywności, leków i mleka w proszku dla dzieci.

Szacuje się, że tylko w tym roku w Syrii zginęło co najmniej tysiąc dzieci. Dramatycznym owocem konfliktu jest ok. miliona wojennych sierot. Co najmniej 600 tys. dzieci żyje na terenach, gdzie pomoc dociera z wielkim trudem. 

Oceń treść:
Źródło:
;