Imieniny: Flory, Emmy, Chryzogona

Wydarzenia: Katarzynki

Nauczanie

Papież: wołanie o pokój i powstrzymanie przemocy na Ukrainie 

papież franciszek fot. Grzegorz Gałązka

W dzisiejszej katechezie Papież nawiązał do biblijnego opisu Potopu, który opowiada, że Bóg, rozgoryczony powszechną niegodziwością ludzi i deprawacją ich życia, uznał, że popełnił błąd stwarzając ich, i dlatego postanowił ich zgładzić. Czasami w poczuciu bezsilności wobec zła lub głosów różnych „proroków nieszczęścia” zdarza się i nam pomyśleć, że byłoby lepiej się nie narodzić. 

 

W obliczu destrukcji, okrucieństwa, wyobraźnia podsuwa nam czasami obraz ostatecznej katastrofy, jakby współczesnego potopu, który sprawi, że wszyscy zginiemy.

„To może się wydarzyć poprzez ewentualną wojnę atomową. «Następnego dnia» po tym, jeśli jeszcze będziemy, dni i ludzkie istnienia – trzeba będzie wszystko zacząć od nowa – podkreślił Papież. Zniszczenie wszystkiego, aby zacząć od zera. Nie chcę oczywiście, banalizować tematu postępu. Wydaje mi się jednak, że w naszej podświadomości coraz mocniej zakorzenia się symbol potopu. Obecna pandemia w niemałym stopniu obciąża przecież nasze beztroskie wyobrażenie spraw, które mają znaczenie dla życia i jego przeznaczenia.“

Franciszek zaznaczył, że zadaniem ludzi starszych jest w pewnym sensie uratowanie świata. Oni patrząc w przeszłość z jej okrucieństwami i zepsuciem moralnym są w stanie ocenić skutki bezmyślnego i egoistycznego życia. Ich mądrość i wrażliwość mogą ocalić obecne i przyszłe pokolenia. Do Polaków Ojciec Święty powiedział:

„Pozdrawiam serdecznie obecnych tu Polaków, a szczególnie młodych, którzy w duchu modlitewnej inicjatywy: «Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego», w najbliższą sobotę i w niedzielę, zgromadzą się na Jasnej Górze i w swoich parafiach, by modlić się w intencjach mojej papieskiej posługi. Dziękuję za ten wasz piękny gest. Proszę, tym razem módlmy się przede wszystkim o pokój na Ukrainie! Z serca wam wszystkim błogosławię.“

Na zakończenie audiencji Franciszek inspirując się tekstem włoskiego biskupa Mimma Battagli: „Wybacz nam Panie, wojnę” odmówił modlitwę o przebaczenie i pokój.

„Przebacz nam, Panie, wojnę. Panie Jezu Chryste, Synu Boży, zmiłuj się nad nami grzesznymi. Panie Jezu, narodzony pod bombami Kijowa, zmiłuj się nad nami. Panie Jezu, który umarłeś w ramionach swojej matki w bunkrze w Charkowie, zmiłuj się nad nami. Panie Jezu, posłany jako dwudziestolatek na front, zmiłuj się nad nami. Panie Jezu, który w cieniu swojego krzyża widzisz stale uzbrojone ręce, zmiłuj się nad nami! Przebacz nam, Panie, Przebacz nam, jeśli nie zadowalając się gwoździami, którymi przebiliśmy Twoje ręce, nadal poimy się krwią umarłych rozszarpanych bronią. Przebacz nam, jeśli te ręce, które stworzyłeś, aby nas strzegły, stały się narzędziami śmierci. Przebacz nam, Panie, jeśli nadal będziemy zabijać naszego brata, przebacz nam, jeśli nadal będziemy, jak Kain usuwać kamienie z naszego pola, aby zabić Abla. Przebacz nam, Panie, jeśli nadal usprawiedliwiamy okrucieństwo naszym zmęczeniem, jeśli naszym bólem usprawiedliwiamy okrucieństwo naszych czynów. Przebacz nam, wojnę, Panie. Panie Jezu Chryste, Synu Boży, błagamy Cię! Powstrzymaj rękę Kaina! Oświeć nasze sumienie, niech nie spełnia się nasza wola, nie pozostawiaj nas samym sobie! Powstrzymaj nas, Panie, powstrzymaj nas! A kiedy już powstrzymasz rękę Kaina, zajmij się także nim. On jest naszym bratem. O Panie, powstrzymaj przemoc! Powstrzymaj nas, Panie! Amen. ]“

Źródło:
;