Imieniny: Erazma, Katarzyny

Wydarzenia: Dzień Pluszowego Misia

Nauczanie

Papież: wyłączmy telewizor, odłóżmy komórki i podłączmy się do Ewangelii

papież na placu świętego piotra fot. Mazur / Episkopat.pl

Do wielkopostnego wyjścia z Jezusem na pustynię, z której wyjdziemy odnowieni dzięki mocy Bożej miłości zachęcał Papież w czasie środowej katechezy. Po zimowej przerwie audiencja ogólna odbyła się na placu św. Piotra.

 

Franciszek podkreślił, że pustynia to miejsce ciszy, a więc okazja do oderwania się od otaczającego nas zgiełku i uczynienia miejsca dla Słowa, którym jest Bóg.

„Wielki Post to właściwy okres, by uczynić miejsce dla Słowa Bożego. Jest to czas, aby wyłączyć telewizor i otworzyć Biblię. To czas, by oderwać się od telefonu komórkowego i podłączyć do Ewangelii. Kiedy byłem dzieckiem nie było telewizji i zwyczajem było słuchanie radia. Jest to czas, aby porzucić bezużyteczne słowa, paplanie, plotki, pogłoski i powiedzieć do Pana «Ty» - mówił Ojciec Święty. - Jest to czas, aby poświęcić się zdrowej ekologii serca i zrobić w nim porządek. Żyjemy w środowisku skażonym zbytnią przemocą werbalną, wieloma słowami obraźliwymi i szkodliwymi, wzmacnianymi przez sieć internetową. Jesteśmy zalewani pustymi słowami, reklamami, kłamliwymi przekazami. Nawykliśmy słyszeć wszystko o wszystkich, i grozi nam popadnięcie w światowość powodującą martwicę serca. Trudno nam odróżnić głos Pana, który do nas mówi, głos sumienia, głos dobra. Jezus, wzywając do udania się na pustynię, zaprasza nas do słuchania tego, co ważne, co jest fundamentalne.“

Mówiąc o pustyni Papież podkreślił, że to także miejsce tego, co istotne. Tam nie ma miejsca na rzeczy zbędne.

„Pustynia jest miejscem tego, co istotne. Spójrzmy na nasze życie: jak wiele rzeczy bezużytecznych nas otacza! Gonimy za tysiącem rzeczy, które wydają się nam konieczne, a w rzeczywistości nimi nie są – zaznaczył Papież. - Jakże dobrze byłoby nam wyzbyć się wielu spraw zbędnych, by odkryć na nowo to, co się liczy, by odnaleźć twarze ludzi wokół nas! Także w tej dziedzinie Jezus daje nam przykład poszcząc. Post to umiejętność rezygnacji z rzeczy próżnych, zbędnych, aby przejść do tego, co istotne. Podejmowanie postu jest nie tylko po to, by schudnąć, ale aby iść do tego, co najważniejsze, to szukanie piękna prostszego życia.“

Franciszek wskazał, że pustynia jest także miejscem samotności. Dziś jest wiele takich pustyń wokół nas, wielu ludzi samotnych, opuszczonych, starych. O nich się nie mówi, bo to nie powoduje wzrostu oglądalności. Ale droga pustyni prowadzi do nich, którzy milcząco proszą o pomoc. Pustynia bowiem uczy nas miłości do najsłabszych.

Papież zachęcił Polaków, by rozpoczynający się Wielki Post był okazją do życia słowem Bożym i nadzieją zmartwychwstania. Mówił o tym pozdrawiając polskich pielgrzymów przybyłych na audiencję ogólną

„Witam serdecznie pielgrzymów polskich. Liturgia Środy Popielcowej uświadamia nam realizm naszej ziemskiej egzystencji: «Pamiętaj, że jesteś prochem», i wzywa: «Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię» - mówił Ojciec Święty. – Niech czas Wielkiego Postu ożywi w was pragnienie życia słowem Bożym i nadzieją zmartwychwstania. Modlitwa, post i jałmużna niech pomogą wam w nawróceniu serc i przygotują was do przeżywania Triduum Paschalnego: tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Z serca wam błogosławię.“

Zwracając się do pielgrzymów języka arabskiego Franciszek pozdrowił szczególnie grupę przybyłą z Iraku. Zapowiedział, nie precyzując daty, że w tym roku planowana jest jego pielgrzymka do tego kraju.

„Was, mieszkańców Iraku zapewniam, że jestem bardzo blisko was. Żyjecie na polu bitwy, cierpicie z powodu skutków wojny z jednej i drugiej strony – mówił Papież. – Modlę się za was i proszę o pokój dla waszej ojczyzny, która jest w programie moich tegorocznych wizyt.“

Oceń treść:
Źródło:
;