Imieniny: Marii, Światozara, Makarego

Wydarzenia: Dzień Kupca

Nauczanie

Papież: zabierzmy się do pracy i módlmy się o pokój

papież franciszek fot. Grzegorz Gałązka

„Nasze czasy przeżywają głód pokoju: pomyślmy o tylu miejscach na świecie nękanych wojną, zwłaszcza o udręczonej Ukrainie” – powiedział Papież przed modlitwą Anioł Pański. Polecił także rodziny ofiar potężnego pożaru, jaki wybuchł w ostatnich dniach w obozie dla uchodźców w Strefie Gazy, gdzie zginęło wiele dzieci. Ojciec Święty modlił się za tych, którzy utracili życie oraz o pocieszenie dla narodu ciężko doświadczonego wieloma latami konfliktu.

 

Franciszek podziękował diecezji, prowincji i miastu Asti za serdeczne przyjęcie. Powiedział w miejscowym dialekcie a la fame propri piasi’ encuntreve! [że miło było was poznać]; i życzył uczestnikom uroczystości oraz wszystkim mieszkańcom: ch'a staga bin! [miejcie się dobrze!].

Papież zwrócił się następnie do młodzieży przypominając, że od ubiegłego roku, właśnie w uroczystość Chrystusa Króla, w Kościołach lokalnych obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży.

„Jego temat jest ten sam, co najbliższego Światowego Dnia Młodzieży w Lizbonie, do udziału w którym ponawiam zaproszenie, a brzmi on: «Maryja wstała i poszła z pośpiechem» (Łk 1,39). Matka Boża uczyniła to, gdy była młoda i mówi nam, że sekret pozostania młodym leży właśnie w tych dwóch czasownikach: wstać i pójść. Wstać i pójść: nie stać w miejscu, żeby myśleć o sobie, marnować życie goniąc za wygodą czy najnowszą modą, ale dążyć ku temu, co w górze – podkreślił Papież. – Wyruszyć, wyjść ze swoich lęków, aby wyciągnąć rękę do potrzebujących. I dziś potrzebujemy młodych ludzi, którzy są naprawdę «wywrotowi», nie są konformistami, nie są niewolnikami telefonu komórkowego, ale zmieniają świat jak Maryja, niosąc innym Jezusa, troszcząc się o innych, budując z innymi braterskie wspólnoty, realizując marzenia o pokoju!“

Źródło:
;