Imieniny: Kai, Leonii, Sotera

Wydarzenia: Dzień Ziemi

Nauczanie

Papież zachęca do zatrzymania się przed żłóbkiem i do adoracji

papież franciszek fot. Vatican Media

Do kontemplowania Jezusa, które nie jest marnowaniem czasu, ale nadawaniem mu sensu zachęcił Franciszek w rozważaniu na Anioł Pański. Nawiązując do uroczystości Objawienia Pańskiego przypomniał, że Mędrcy w maleńkim i kruchym Dzieciątku rozpoznają Boga, na którego poszukiwanie poświęcili całe swoje życie.

 

Ojciec Święty zachęcił do zatrzymania się przed żłóbkiem i do adoracji Dzieciątka Jezus, widzimy w nim bowiem Boga, który stał się człowiekiem. „Spójrzmy więc na Niego, zadziwiajmy się Jego pokorą. Kontemplowanie Jezusa, trwanie przed Nim, adorowanie Go w Eucharystii: to nie marnowanie czasu, ale nadawanie jemu sensu; to odnajdywanie ukierunkowania życia w prostocie milczenia, która karmi serce. My również stańmy przed Dzieciątkiem, zatrzymajmy się przed żłóbkiem” – mówił Papież.

Franciszek zachęcił też do spojrzenia na dzieci, które również mówią nam o Jezusie, z swą ufnością, bezpośredniością, zadziwieniem, zdrową ciekawością, zdolnością do spontanicznego płaczu i śmiechu, do marzeń. „Taki jest Bóg: dziecięcy, ufny, prosty, miłujący życie, marzyciel: stał się człowiekiem i pragnie dzielić z nami tajemnicę życia, na którą składają się łzy i uśmiechy” – przypomniał Papież. Podkreślił, że jeśli staniemy przed Dzieciątkiem Jezus i w towarzystwie dzieci, to nauczymy się zdumiewać i wyruszymy na nowo prostsi i lepsi, jak Mędrcy. Będziemy umieli w nowy i twórczy sposób spojrzeć na problemy świata.

Ojciec Święty zachęcił do refleksji nad tym, „czy w tych bożonarodzeniowych dniach zatrzymaliśmy się na adoracji, czy uczyniliśmy trochę miejsca dla Jezusa w milczeniu, modląc się przed żłóbkiem i czy potrafimy spojrzeć na problemy świata oczami dzieci?”. Na zakończenie Papież zachęcił do pamięci o dzieciach doświadczanych przez wojny i niesprawiedliwości.

Po odmówieniu modlitwy Anioł Pański, Papież Franciszek nawiązał do 60. rocznicy historycznego spotkania Pawła VI z patriarchą ekumenicznym Atenegorasem. Zachęcił, by myśląc o tym wyjątkowym geście braterstwa modlić się o pokój na całym świecie. Pozdrowił też uczestników Orszaków Trzech Króli, które odbywają się w Polsce.

Ojciec Święty podkreślił, że spotkanie papieża i patriarchy w Jerozolimie przełamało mur braku komunikacji, który przez wieki trzymał na dystans katolików i prawosławnych.

„Nauczmy się z tego uścisku tych dwóch wielkich ludzi Kościoła dalszego kroczenia na drodze do jedności chrześcijan, modląc się razem, podążając razem, pracując razem. Myśląc o tym historycznym geście braterstwa, dokonanym w Jerozolimie, módlmy się o pokój: o pokój na Bliskim Wschodzie, w Palestynie, w Izraelu, na Ukrainie, na całym świecie. Jest tak wiele ofiar wojen, tak wielu zabitych, tak wiele zniszczeń. Módlmy się o pokój – zachęcał Papież.“

Ojciec Święty wyraził też bliskość z narodem irańskim, w szczególności z rodzinami tak wielu ofiar ataku terrorystycznego w Kerman oraz z rannymi i wszystkimi dotkniętymi przez to wielkie cierpienie. Papież przypomniał też, że w uroczystość Trzech Króli przypada Misyjny Dzień Dzieci.

„Pozdrawiam dzieci i młodzież misyjną na całym świecie. Dziękuję za wasze zaangażowanie w modlitwie, w konkretnym wspieraniu głoszenia Ewangelii, a w szczególności w trosce o dzieci na terenach misyjnych – mówił Ojciec Święty. – Z radością witam uczestników folklorystycznego orszaku, który w tym roku dedykowany jest terytorium doliny rzeki Tybru, jej ludzkim i religijnym wartościom. Moim błogosławieństwem obejmuję uczestników wielkiego Orszaku Trzech Króli, który odbywa się w Warszawie i wielu miastach Polski.“

Źródło:
;