Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Aleksandra

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Płynów Do Naczyń

Rodzina

Para prezydencka składa życzenia Babciom i Dziadkom

 fot. YouTube.com/Prezydent.pl

21 i 22 stycznia w Polsce obchodzone są Dni Babci i Dziadka. O świętach nie zapomnieli Anna i Bronisław Komorowscy, którzy też są dziadkami. Życzenia pary prezydenckiej pojawiły się na oficjalnym kanale głowy państwa w serwisie YouTube.

  

 

 

Pomysł na świętowanie Dnia Babci pojawił się w Polsce w latach 60. ubiegłego wieku najpierw na łamach tygodnika „Kobieta i Życie”. Później zaczęły tę inicjatywę popularyzować także „Express Poznański” i „Express Wieczorny”.

Nad Wisłą Dzień Babci obchodzony jest 21 stycznia, podobnie jak w Bułgarii i Brazylii. W Hiszpanii świętuje się 26 lipca a we Francji w pierwszą niedzielę marca. W latach 80. przypomniano sobie także o dziadkach i od tamtego czasu, przynajmniej w Polsce, 22 stycznia obchodzi się Dzień Dziadka.

Chyba najhuczniej dziadków fetuje się w Ameryce Północnej, gdzie obchodzony jest Narodowy Dzień Dziadków oficjalnie zatwierdzony przez Kongres i prezydenta. Dzień ten ma swój oficjalny hymn A Song For Grandma And Grandpa („Piosenka dla Babci i Dziadka”), a symbolem tego dnia jest niezapominajka. National Grandparents Day został ustanowiony w 1978 roku przez Jimmy’ego Cartera na pierwszą niedzielę po Święcie Pracy, które obchodzone jest w pierwszy poniedziałek września zarówno w USA, jak i Kanadzie.

Źródło:
;