Imieniny: Tekli, Boguslawa, Linusa

Wydarzenia: Dzień Spadającego Liścia

Watykan

Para Prezydencka złożyła kwiaty przy grobie św. Jana Pawła II

para prezydencka przy grobie Jana pawła drugiego fot. Jakub Szymczuk / KPRP

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą oddali hołd św. Janowi Pawłowi II, składając kwiaty przy Jego grobie w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Wczoraj minęła 18. rocznica śmierci Papieża Polaka.

 

Parze Prezydenckiej towarzyszył Adam Kwiatkowski, Doradca Prezydenta RP, Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej.

Szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz mówił przed wylotem do Rzymu, że Prezydent w naturalny sposób dał wyraz swojemu stosunkowi do postaci Papieża Polaka, wyświetlając parę tygodni temu ikonografikę Jana Pawła II na Pałacu Prezydenckim. – Dla Prezydenta jest to – i jak myślę [również] dla zdecydowanej większości Polaków – postać wybitna pod względem historycznym, ale też jako przywódca religijny. Temu również da wyraz dzisiejsza wizyta Prezydenta w Bazylice św. Piotra, na grobie Jana Pawła II – zaznaczył Minister.

Wieczorem Prezydent wspólnie z przedstawicielami Polskiego Komitetu Olimpijskiego, wybitnymi polskimi sportowcami wziął udział w ceremonii przekazania Ognia Pokoju, w związku z organizowanymi w tym roku w Polsce Igrzyskami Europejskimi. 

– Mam nadzieję, że to będzie duże, sportowe wydarzenie. To także i wydarzenie promujące pokój i współpracę między pokojowo nastawionymi narodami. W związku z tym została podjęta decyzja, na poziomie Federacji Europejskich Komitetów Olimpijskich o tym, że w tych igrzyskach nie wezmą udziału sportowcy z państwa agresora – z Rosji i z Białorusi – mówił Minister.

Źródło:
;