Imieniny: Wita, Jolanty

Wydarzenia: Światowy Dzień Praw Osób Starszych

Wywiady

 fot. Jan Zych

Wspólnie pokazały jak urządzić park i przyjąć pielgrzymów. Karolina Mazurek i Justyna Snakowska wygrały konkurs architektoniczno-krajobrazowy na koncepcję parku wokół Centrum Jana Pawła II wraz z miasteczkiem namiotowym na Światowe Dni Młodzieży 2016. Z laureatkami rozmawia Michał Henkel

M.H.: Trudno zaprojektować park na tak wielkiej przestrzeni jak Białe Morza ?

K.M.: Na pewno, zwłaszcza, że sam projekt łączył w sobie tak naprawdę 2 bardzo różne projekty. Chodziło przecież nie tylko o park,  ale także o miasteczko na czas Światowych  Dni Młodzieży w roku 2016, te 2 elementy trzeba było więc umiejętnie połączyć w jedną całość. To na pewno było spore wyzwanie.

J.S.: Z tak dużym terenem chyba jeszcze nie mialyśmy do czynienia, zwłaszcza, że trzeba było szczegółowo zaprojektować również komunikację wraz ze ścieżkami czy elementami małej architektury. Nie przypominam sobie, bym kiedykolwiek projektowała coś  tak dużego.

M.H.: Co wyróżnia wasz projekt spośród innych ?

K.M.: Po pierwsze chciałyśmy się umiejętnie wpisać w krajobraz, zwłaszcza w otaczającą zieleń a równocześnie zachować ducha tego miejsca. Zastosowałyśmy więc raczej łagodne kształty  nawiązujące do rzeki Wilgi przepływającej przez cały teren parku. Zresztą wszystkie wprowadzone przez nas elementy były mało inwazyjne, by zwyczajnie nie zdominować miejsca. Teren jest ogromny ok. 110 ha, mogłyśmy więc zaprojektować bardzo wiele włącznie z kompleksem sportowym, boiskami, kortami tenisowymi, skate parkiem czy amfiteatrem.  Atrakcji jest tam naprawdę mnóstwo, myślę więc, że każdy będzie miał możliwość, by znaleźć tam coś dla siebie. Ta idea przyświecała nam też przy projektowaniu, w końcu to teren Centrum Jana Pawła II, zależało nam więc na tym, by mogły tam przychodzić całe rodziny.

J.S.: Zgodnie z wytycznymi unikałyśmy konstrukcji wymagających fundamentowania. W przypadku amfiteatru zastosowałyśmy drewno a nie jak to zwykle bywa beton. Nie chciałyśmy jednak wbijać się w skarpę, umieściłyśmy go więc na górze wiodącej na drogę krzyżową. Nie ma tam jednak klasycznej sceny a ławki z których można obserwować pobliskie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. W III etapie w bezpośrednim otoczeniu Centrum Jana Pawła II zaprojektowałyśmy również ogród biblijny.

M.H.:  Miasteczko dla pielgrzymów również robi wrażenie.

K.M.: Samo miasteczko miałoby powstać na zasadzie powtarzającego się modułu, w którym na zewnątrz ulokowane są namioty sypialne a w centrum jadalnie i miejsce w którym młodzież miałaby sie spotykać, rozmawiać a przede wszystkim poznawać. Na obrzeżach umieściłyśmy sanitariaty, ta kompozycja jest powtarzalna rozciąga się niemal na całym terenie Białych Mórz z wyjątkiem strefy A czyli okolic Centrum Jana Pawła II. Docelowo miasteczko powinno pomieścić ok. 30 tys. pielgrzymów.

M.H.: Jak długo trwały prace?

K.M.: Miesiąc ale był on bardzo intensywny, fakt, że projektowałyśmy razem to nie przypadek. Już kiedyś wspólnie pracowałyśmy nad pracą semestralną i współpracowało nam sie bardzo dobrze, można śmiało powiedzieć, że nawzajem sie uzupełniamy i świetnie dogadujemy. Dzięki temu powstał zwycięski projekt, co nas oczywiście bardzo cieszy.

J.S.: Praca w tandemie jest naprawdę opłacalna, jedna dopowiada to, czego nie wie druga. Wpierw każda z nas rozrysowała swój plan na kalce a potem po prostu połączyłyśmy 2 projekty w jeden.

M.H.: Byłyście zaskoczone werdyktem?

J.S.: Troszkę tak, chociaż przyznam szczerze, że byłyśmy z siebie zadowolone, podobał nam sie temat a to chyba najważniejsze, na pewno wykonałyśmy dobrą robotę. Doceniło ją również jury, m.in. za wizualizacje, które bardzo wiernie odzwierciedlają rzeczywistość. Zresztą sporo czasu spędziłyśmy w terenie robiąc zdjęcia, sporo rozmawiałyśmy, szukałyśmy informacji w internecie  i jak widać poradziłyśmy sobie.

Konkurs zorganizowany przez Instytut Architektury Politechniki Krakowskiej ogłoszony został w odpowiedzi na inicjatywę Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski. Zwycięską pracę wyłoniono spośród 12 nadesłanych propozycji, drugie miejsce w konkursie przyznano zespołowi w składzie: Katarzyna Dorda, Weronika Galcak, Karolina Porada, trzecie zdobyły Natalia Pocheć i Agnieszka Wójcik. Wszystkie laureatki są absolwentkami kierunku architektura krajobrazu na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.  Ich prace zostaną teraz przekazane Stowarzyszeniu Gmin i Powiatów Małopolski, mogą być więc wykorzystane przy projektowaniu parku.

Źródło:
;