Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Aleksandra

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Płynów Do Naczyń

Dziedzictwo

Pastel Stanisława Wyspiańskiego wzbogaci zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie

Stanisław Wyspiański, Widok z okna pracowni na Kopiec Kościuszki Stanisław Wyspiański, Widok z okna pracowni na Kopiec Kościuszki – szary dzień, 1904 r., MNK

Po niedzielnej aukcji jednego z największych polskich domów aukcyjnych, Muzeum Narodowe w Krakowie stało się właścicielem pastelu Stanisława Wyspiańskiego „Widok z okna pracowni na Kopiec Kościuszki – szary dzień”.

 

- Przepiękna praca o wymiarach 47,0 na 61,2 cm jest sygnowana przez artystę i datowana 1904 – mówi dyrektor MNK dr hab. Andrzej Betlej. – Zakup wpisuje się w politykę dyrekcji MNK komplementarnego uzupełniania kolekcji naszego muzeum. Mogliśmy sobie na niego pozwolić dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jestem bardzo szczęśliwy z tego powodu, ponieważ po raz pierwszy od wielu lat udało się powiększyć kolekcję Wyspiańskiego w zbiorach MNK. Pastel jest cudowny i po konsultacji z konserwatorami chcielibyśmy jak najszybciej zaprezentować go publiczności na specjalnym pokazie. Oczywiście stanie się także częścią wielkiej wystawy Wyspiańskiego, którą planujemy na drugą połowę roku 2017.

Pastel pochodzi z kolekcji prywatnej, w której znajdował się od 1947 roku. W tym czasie obraz został wywieziony do Kanady przez prawnika pochodzenia żydowskiego, działającego w Łodzi i Zgierzu. Wcześniej, z całą pewnością do roku 1930, stanowił część zbiorów Włodzimierza Żuławskiego, największego kolekcjonera dzieł Wyspiańskiego w Krakowie w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

Pejzaż należy do pierwszej serii widoków na Kopiec Kościuszki, malowanych przez Wyspiańskiego popołudniami w grudniu 1904 roku. Ma format zbliżony do innych prac z tej serii, przechowywanych w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Śląskiego w Katowicach.

W roku 2017 Muzeum Narodowe w Krakowie przypomni twórczość Stanisława Wyspiańskiego. „Postać „artysty totalnego” zaprezentujemy na przygotowanej z rozmachem ekspozycji w Gmachu Głównym MNK. Pokażemy na niej nie tylko kolekcję malarstwa portretowego i pejzażowego krakowskiego geniusza, ale także projekty witraży do okien katedry wawelskiej, kościoła Franciszkanów i Domu Towarzystwa Lekarskiego, rysunki ołówkiem, tuszem i węglem, projekty scenograficzne oraz typograficzne” – zapowiadają pracownicy MNK. Zaprezentowane zostaną również prace z innych dziedzin twórczości Wyspiańskiego, jak rzeźba, projektowanie graficzne.

Oceń treść:
;