Imieniny: Mariki, Benity, Eustachego

Wydarzenia: Dzień Księgowego

Patriotyzm

 fot. Łukasz Kaczyński

3 maja na Małym Rynku w Krakowie po raz kolejny mieszkańcy i turyści mieli okazję zaśpiewać najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne. Wspaniała pogoda sprzyjała wspólnemu muzycznemu wyrażaniu miłości do ojczyzny.

Wszystko to było możliwe dzięki kolejnej, 68. Lekcji Śpiewania, którą tradycyjnie poprowadzili artyści kabaretu Loch Camelot na czele z dyrektorem Biblioteki Polskiej Piosenki, Waldemarem Domańskim oraz Ewą Kornecką.

Jak podkreślił Waldemar Domański, który jest pomysłodawcą całego wydarzenia, stanowi ono niezwykłą przestrzeń do wyrażania solidarności między Polakami, wznosząc się ponad wszelkimi podziałami. - To jakby rodzinne świętowanie urodzin ojczyzny, które ma niezwykły wydźwięk w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Dlatego gromadzimy się tutaj i śpiewem wyrażamy nasz patriotyzm. A więc w sposób niespotykany codziennie - radośnie i w jednym momencie mówiąc to samo, bez żadnych uprzedzeń wynikających z takiego czy innego światopoglądu - powiedział.

W repertuarze niezwykłego koncertu pod hasłem „Majowa Jutrzenka”, którego głównymi wykonawcami byli zgromadzeni widzowie, znalazły się takie utwory jak „Święta miłości” Wojciecha Sowińskiego, „Polonez Trzeciego Maja” Aleksandra Rodowskiego czy „Władza” Marka Grechuty.

Po przybyłych widać było, że w ich sercach patriotyzm nie jest tylko słowem. - Choć dziś nie walczymy o ojczyznę, możemy trochę zawalczyć o naszą jedność. Byśmy dziś radośnie, ze śpiewem na ustach poczuli się rodakami i by to odczucie towarzyszyło nam na co dzień - przyznała pani Krystyna.

Z kolei pani Hanna, która na koncert przyszła z córką Alicją, dodała, że wspólne śpiewanie to wyjątkowy sposób na przeżycie 3 maja. - Pieśni patriotyczne to historia Polski w pigułce. One uwrażliwiają nas na to, co powinno być ważne w budowaniu przyszłości naszej ojczyzny - to bardzo cenna lekcja zwłaszcza dla kolejnych pokoleń - powiedziała.

Koncert tradycyjnie odbywał się pod honorowym patronatem prezydenta Krakowa, Jacka Majchrowskiego. Jego kancelaria przygotowała na tę okazję 4000 śpiewników. „To największa wartość, że ciągle potrafimy się wokół tej rocznicy łączyć i wspólnie ją świętować. Życzę wszystkim uczestnikom i organizatorom lekcji wielu muzycznych sukcesów, radości i nieustającej satysfakcji ze śpiewającego świętowania!” - zwrócił się na ich kartach do uczestników wydarzenia Jacek Majchrowski.

Lekcje Śpiewania rozpoczęły się w 2002 r. Stanowią przewrotną formę koncertu, która polega na tym, że to nie artyści, a publiczność jest jego głównym wykonawcą. Odbywają się one z okazji rocznic historycznych oraz Bożego Narodzenia, kiedy to przybyli wspólnie śpiewają kolędy.

Oceń treść:
Źródło:
;