Imieniny: Henryka, Kingi, Andrzeja

Wydarzenia:

Patriotyzm

Patriotyczna Lekcja Śpiewania w reżimie sanitarnym [GALERIA]

 fot. Łukasz Kaczyński

Krakowianie w wyjątkowy sposób uczcili kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W ścisłym reżimie sanitarnym na Rynku Głównym odbyła się 78. Lekcja Śpiewania.

Wydarzenie przebiegło pod hasłem „Radosna Niepodległości”. Po raz kolejny lekcję patriotycznego śpiewania poprowadzili artyści kabaretu Loch Camelot, na czele z dyrektorem Biblioteki Polskiej Piosenki, Waldemarem Domańskim i Ewą Kornecką.

- Nie da się ukryć, że tak sytuacja epidemiologiczna, jak i polityczna jest w Polsce nieciekawa. Coraz trudniejszą sytuację widzimy też na granicy z Białorusią. Jednak dzisiaj spotykamy się razem, by świętować naszą niepodległość. Ponad podziałami i ze śpiewem na ustach - podkreślił Domański, współorganizator wydarzenia.

Jak dodał, Lekcje Śpiewania 11 listopada to nieoficjalne obchody, ale tym bardziej cieszy, że zarówno dla krakowian, jak i turystów stały się one nieodzownym elementem świętowania tego dnia w stolicy Małopolski.

- Tworzymy przestrzeń, w której przypominamy sobie radosnym śpiewem dzieje naszej ojczyzny i staramy się wziąć przykład z naszych przodków, budując naszą codzienność na wartościach solidarności i przyjaźni - opisał Domański.

Wskazał, że bardzo istotnym jest, że mimo epidemii udało się zorganizować 78. Lekcję Śpiewania. - Tegoroczne spotkanie na Rynku Głównym to coś więcej niż wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni dla uczczenia narodowej rocznicy. To także celebracja chwil, które możemy spędzić razem. Radość z tych momentów, gdy możemy poczuć się jak w czasach przed pandemią. Mam wielką nadzieję, że tak już zostanie - podsumował dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki.

Podczas świętowania odzyskania niepodległości zebrani odśpiewali i wysłuchali różnych utworów patriotycznych, w tym: „Święta miłości” do słów Ignacego Krasickiego, „Pałacyk Michla” autorstwa Józefa Szczepańskiego, „Na Wawel” stworzonego przez Edmunda Wasilewskiego czy „Marsz Strzelców 1863” w opracowaniu Władysława Ludwika Anczyca.

Jak przyznawali zebrani, wieczorne śpiewania na krakowskim rynku były wyjątkowo ciepłe i serdeczne. - Czuć tutaj wyjątkowego ducha i patriotyzmu i jedności. Nie pytamy nikogo o poglądy czy przynależność partyjną. Śpiewamy utwory zachęcające do miłości ojczyzny, wysiłku na jej rzecz oraz wzywające do refleksji nad czynami, które popełniamy. Myślę, że wszystko to jest nadal aktualne w tworzeniu realnego patriotyzmu widocznego w naszej codzienności - ocenił pan Marek.

W tym roku niepodległościowa Lekcja Śpiewania odbyła się w ścisłym reżimie sanitarnym. Widownia oficjalna liczyła 250 osób, które zajęły miejsca na krzesłach w odległości 1,5 m. Publiczność została odseparowana ogrodzeniem od reszty Rynku Głównego - nie mniej jednak na płycie przed Sukiennicami zgromadziło się bardzo wielu miłośników śpiewania na cześć niepodległości ojczyzny.

Organizatorami koncertu Droga Niepodległości na Rynku głównym były Biblioteka Polskiej Piosenki i Miasto Kraków.

Oceń treść:
Źródło:
;