Imieniny: Marii, Magdaleny

Wydarzenia:

Patriotyzm

 fot. Łukasz Kaczyński

Już po raz 72. na Małym Rynku w Krakowie mieszkańcy i turyści mogli przeżyć wyjątkową podróż muzyczną po historii Polski. W piątek 3 maja tradycyjnie odbyła się Lekcja Śpiewania.

Wydarzenie poprowadzili jak zwykle artyści kabaretu Loch Camelot, na czele z dyrektorem Biblioteki Polskiej Piosenki Waldemarem Domańskim i Ewą Kornecką. Pomimo chłodnej aury nie zabrakło pasjonatów pieśni patriotycznych.

- Dziś jednoczymy się ponad wszystkimi podziałami - politycznymi, społecznymi czy dnia codziennego. Wspólny śpiew buduje więzi, wyzwala endorfiny odpowiedzialne za szczęście i w dodatku, dzięki jednolitym tekstom, sprawia, że wszyscy mówimy w jednym czasie to samo - wyjaśnił wielką popularność Lekcji Śpiewania Waldemar Domański.

Dodał również, że ta wspólna przestrzeń pozwala przeżyć rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w sposób niezwykle rodzinny. - Stajemy obok siebie i widzimy, że można ramię w ramię zaśpiewać o niezwykłym bohaterstwie naszych przodków i radośnie uśmiechnąć się do siebie, patrząc z nadzieją w przyszłość - opisał.

Poza tradycyjnymi piosenkami patriotycznym, takimi jak „Święta Miłości”, „Mazurek Trzeciego Maja”, „Szkoła Wolności” czy „Trzeci Maj. Przysięga Kościuszki”, zebrani na krakowskim Rynku odśpiewali także „Prząśniczkę”.

- Miasto Kraków, Biblioteka Polskiej Piosenki, Loch Camelot i Filharmonia Krakowska postanowiły uczcić w ten sposób dwusetną rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki. Swego rodzaju swoistym biciem rekordu w masowym śpiewaniu jego dzieła - powiedział Waldemar Domański.

Na twarzach śpiewających pieśni o Polsce widać było wzruszenie i zaangażowanie. - Nie da się ukryć, że historia poznawana na książkach w szkole nie jest porywająca. Czasem ciężko przez nią przebrnąć. A tutaj gromadzimy się razem i radośnie wyśpiewujemy słowa, które przywołują ważne wydarzenie z dziejów Polski i co więcej w takim otoczeniu nie można ich ominąć i o nich zapomnieć - przyznała licealistka Nikola.

Wydarzeniu patronował prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski. - Krakowska Lekcja Śpiewania to stała pozycja w kalendarzach krakowian oraz gości, którzy majówkę postanowili spędzić w naszym mieście. To już nasza tradycja, że wspólnie świętując ważne rocznice, wspólnie śpiewamy na centralnych placach naszego miasta. I nikt nie przynosi zwolnienia z lekcji! - zwrócił się do zebranych słowami zawartymi w rozdawanych na Małym Rynku książeczkach z tekstami utworów.

Dzięki uprzejmości Kancelarii Prezydenta Miasta Krakowa zgromadzeni na krakowskim Rynku otrzymali 4000 bezpłatnych śpiewników przygotowanych specjalnie na 72. już Lekcję Śpiewania.

Oceń treść:
Źródło:
;