Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa

Wydarzenia:

Patriotyzm

 fot. Łukasz Kaczyński Przegląd Pieśni Patriotycznej.

Prawie 400 osób wzięło udział w XIV Małopolskim Przeglądzie Pieśni Patriotycznej. Przesłuchania w ramach festiwalu odbywały się przez całą sobotę w parafii MB Częstochowskiej w Krakowie.

Hasłem przewodnim rywalizacji było "Nasze dziedzictwo - Polska". "To wydarzenie jest przestrzenią do tego, by przez śpiew i pieśń patriotyczno-religijną dotrzeć z dawną historią do młodzieży. Takie uzupełnienie formacji patriotyczno-religijnej jest potrzebne, gdyż często w domach czy nawet w szkole ten temat jest poruszany bardzo pobieżnie" - powiedział Stefan Majerczak z Akcji Katolickiej Archidiecezji Krakowskiej.

"Jako młodzi chcemy wspierać propagowanie miłości do Ojczyzny wśród naszych rówieśników, pamięci o nadchodzącym święcie niepodległości, a także docenić artystów, którzy chcę wystąpić na scenie prezentująć treści patriotyczne" - uzupełniła Joanna Kula, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej. Jak dodała z roku na rok widać coraz większy profesjonalizm śpiewających i ogromny wysiłek, jaki wkładają w przygotowania.

Głównym celem przeglądu jest rozpowszechnianie tradycji śpiewania pieśni patriotycznej i zainteresowanie młodych kulturowym i historycznym dziedzictwem Polski. Sami uczestnicy podkreślają, że śpiew pieśni patriotycznych niesie niezwykły przekaz.

"One skłaniają do myślenia - sądzę, że to bardzo dobry sposób, by przekazać wiedzę o dawnych czasach młodszym pokoleniom" - powiedziała Ola Duda z Bukowna. "To nasz wyraz uczczenia tego, że jesteśmy wolnym narodem, który ma swoje miejsce na ziemi. Mając swój dom, ojczyznę człowiek może czuć się bezpiecznie" - dodała Julia Skupień ze Skomielnej Białej.

Nagrodzonymi salistami zostali: Łucja Kowalczyk, Katarzyna Fiedor, Zuzanna Pasek, Natalia Sroka, Linus Wdowiarz-Bilski, Sandra Surowiec, Karolina Paś, Wiktoria Tokarczyk, Oliwia Miś i Kamila Karkoszka. Laureatami w kategorii zespoły zostali: zespół "Skrzypnianki" ze Skrzypnego, Zespół Dziecięcy z Niepublicznego Przedszkola św. Klary z Krakowa, zespół instrumentalno-wokalny "Consonans" oraz zespół wokalny Zespółu Szkół w Michałowicach.

Wyróżnienia w kategorii chorów otrzymali "Regnum Sonoris" oraz chór grupy V i VI z Przedszkola nr 176 w Krakowie. Nagrodę Grand Prix zdobyła Wiktoria Tokarczyk.

Wszystkich nagrodzonych jeszcze dzisiaj będzie można zobaczyć i usłyszać na Koncercie Galowym, który rozpocznie się o godz. 18:30 w auli Kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej Poprzedzi go o godz. 17:00 Eucharystia w intencji Ojczyzny i dziękczynna za Światowe Dni Młodzieży.

Organizatorami przeglądu byli: Akcja Katolicka Archidiecezji Krakowskiej, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej, Parafia MB Częstochowskiej w Krakowie-Nowej Hucie, MDK im. Janusza Korczaka oraz Małopolskie Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Źródło:
;