Imieniny: Marka, Elzbiety

Wydarzenia: Dzień Ewakuacji

Prasa

Październikowy miesięcznik „W drodze” o miłości do samego siebie

 fot. W drodze nr 10/2015

Z każdej strony jesteśmy dziś namawiani do kochania samego siebie. Ale co to właściwie znaczy, kochać siebie? I jak to wezwanie powinni rozumieć chrześcijanie, by nie wpaść przypadkiem w pułapkę egoizmu czy narcyzmu i nie „kropić wodą święconą – jak pisze o. Roman Bielecki OP, redaktor naczelny – postaw roszczeniowych, nastawionych na branie bez dzielenia się, na egzekwowanie praw bez spełniania obowiązków, na asertywność w skrajnym wydaniu”?

 

Na te pytania odpowiadają jezuita o. Stanisław Morgalla oraz ks. Michał Kozak. Z kolei psycholog Anna Dembińska wyjaśnia, na czym polega prawdziwe poczucie własnej wartości i podpowiada, jak je kształtować w małym człowieku. W bloku tekstów poświęconych miłości do samego siebie znalazł się również wywiad z psychoterapeutką Zofią Milską-Wrzosińską na temat kłócenia się o swoje pt. „Twoja i moja racja”.

Innym zagadnieniem podjętym w październikowym „W drodze” – a dotykającym wiele osób – są sprawy beznadziejne. Jak udowadnia w swoim tekście ks. Wojciech Węgrzyniak, nie tylko my odnosimy czasem wrażenie, że Bóg nie wysłuchuje naszej modlitwy. To doświadczenie było udziałem także wielu postaci biblijnych, nie wyłączając samego Jezusa. Co w takim razie próbuje nam przekazać Bóg swoim milczeniem? O tym właśnie pisze krakowski teolog biblijny. A może On milczy, bo chce, byśmy dojrzeli? Bo nam ufa? Na ten aspekt zwraca uwagę w swoich dopiskach na marginesie Romana Guardiniego dominikanin o. Wojciech Prus.

Nowy numer miesięcznika otwiera obszerna rozmowa Katarzyny Kolskiej i Romana Bieleckiego OP z Janiną Ochojską, Szefową Polskiej Akcji Humanitarnej. To ważny i – co należy podkreślić – kompetentny głos w toczącej się aktualnie dyskusji na temat obecności uchodźców w naszym kraju. Pewnego rodzaju dopowiedzeniem do tego wywiadu może być tekst o. Mateusza Przanowskiego OP „Czy powinniśmy pomagać tylko chrześcijanom?”.

8 grudnia będziemy obchodzili pięćdziesiątą rocznicę zakończenia Soboru Watykańskiego II, „prawdopodobnie najważniejszego wydarzenia w dziejach chrześcijaństwa XX w.”. Z tej okazji ks. Robert Skrzypczak opowiada o mało znanych kulisach soborowych obrad, a jezuita o. Marek Blaza w tekście „Entuzjazm i rozczarowanie” podejmuje próbę podsumowania przeprowadzonych przez Vaticanum II reform.

 

Miesięcznik „W drodze” można nabyć w wersji papierowej w klasztorach dominikańskich i salonach prasowych, natomiast w wersji elektronicznej m.in. w Kindle Store czy iTunes.

Źródło:
;